Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach w odstępie trzech dni wydała dwa postanowienia dotyczące wniosku PGG dotyczącego wydobycia węgla ze złóż Łaziska i Bolesław Śmiały. Najpierw określono zakres raportu środowiskowego a następnie zawieszono postępowanie. Na to ostatnie postanowienie nie przysługuje zażalenie.
Polska Grupa Górnicza oddział KWK Bolesław Śmiały zwróciła się 4 kwietnia 2022 r. do RDOŚ z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach prowadzenie wydobycia z dwóch złóż węgla kamiennego. Po rozpatrzeniu wniosku, na początku sierpnia katowicki RDOŚ wydał postanowienie, określające zakres raportu o oddziaływaniu inwestycji, jaki miałby być opracowany przez kopalnię.
Następnie RDOŚ wydał postanowienie zawieszające bieg omawianego postępowania. Na taką decyzję nie przysługuje możliwość złożenia zażalenia.
Złoże Łaziska eksploatowane jest na podstawie koncesji nr 116/94 wydanej 27 lipca 1994 r. przez Ministra Środowiska. Koncesja ważna jest do końca grudnia 2040 r. Złoże to znajduje się na terenie miast i gmin Mikołów, Ornontowice, Orzesze i Łaziska Górne.
Złoże Bolesław Śmiały użytkowane jest na podstawie tej samej koncesji. Pod względem administracyjnym to teren miast i gmin Tychy, Mikołów, Orzesze, Wyry i Łaziska Górne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.