Położony w krakowskiej dzielnicy Podgórze nieczynny kamieniołom wapienia Libana może zostać objęty ochroną prawną jeszcze w tym roku. Krakowska Rada Miejska prawdopodobnie po wakacjach zajmie się projektem uchwały, ustanawiającej tam użytek ekologiczny.
- Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie wpłynął wniosek Urzędu Miasta Krakowa o uzgodnienie projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie użytku ekologicznego „Kamieniołom Libana” z dnia 28 kwietnia 2022 r. Zgodnie z art. 44 ustawy o ochronie przyrody kompetencje do ustanawiania użytków ekologicznych posiadają rady gmin a projekt uchwały w tej sprawie, wymaga uzgodnienia z RDOŚ. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie uzgodnił projekt uchwały Rady Miasta Krakowa postanowieniem z dnia 27 maja 2022 r. Do powyższego wniosku dołączono opracowanie zespołu autorów, przygotowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie pod nazwą „Uwarunkowania przyrodnicze projektowanego użytku ekologicznego „Kamieniołom Libana” przy ul. Swoszowickiej w Krakowie z października 2021 r. - informuje Ada Słodkowska Łabuzek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.
Kamieniołom Liban znajduje się w pobliżu przystanku kolejowego Kraków Podgórze. Tuż nad kamieniołomem wznosi się Kopiec Krakusa. Użytek ekologiczny pod nazwą „Kamieniołom Libana” miałby powstać na części działek ewidencyjnych o numerach: 9, 10/2, 11/4, 96/2, 97/2 119/11, 147/1 i zajmować powierzchnię 14,82 ha.
Jak zapisano w projekcie uchwały, celem ustanowienia użytku ekologicznego „Kamieniołom Libana” miałaby być ochrona mozaiki ekosystemów samorzutnie wykształconych w dawnym kamieniołomie wapieni, ze szczególnym uwzględnieniem siedlisk przyrodniczych ze stanowiskami rzadkich lub chronionych gatunków zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym oraz murawami kserotermicznymi, ich ostoi oraz miejsc rozmnażania, sezonowego przebywania.
Krakowski kamieniołom był eksploatowany od stuleci. Wydobycie zakończono w nim u schyłku PRL. Później teren zarósł. Miejsce to wykorzystywane było jako plener dla filmowców. Kręcono tutaj m.in. zdjęcia do filmu Lista Schindlera.
Niekiedy spotyka się także inną formę nazwy tego miejsca. Część osób używa nazwy kamieniołom Liban, a nie Libana.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.