Dawne piece do wypalania wapna bywają uznawane za zabytki techniki lub atrakcję turystyczną. Czy taki los spotka okazałe wapienniki w Nakle Śląskim koło Radzionkowa? Na razie nie ma na to widoków.
Nakielskie wapienniki znajdują się tuż przy stacji kolejowej Nakło Śląskie, położonej pomiędzy Tarnowskimi Górami a Radzionkowem.
- Właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa. Użytkowanie wieczyste nieruchomości posiada Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Dolnak” S.A. z siedzibą w Nakle Śląskim. Właściciel nie ma obowiązku informowania o stanie nieruchomości Gminy Świerklaniec. Z obserwacji wynika, że wapienniki niszczeją. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego gminy Świerklaniec nieruchomość ta oznaczona jest jako teren zieleni niskiej bez możliwości zabudowy - informuje Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.
Cztery lata temu wszczęta została procedura zmierzająca do objęcia nakielskich pieców wapiennych ochroną. O wpisanie wapienników do rejestru zabytków wnioskowało Stowarzyszenie Miłośników Nakła Śląskiego im. Jana Bursiga. Zawiadomienie w sprawie wniosku o uznanie ich za zabytek wpłynęło 31 lipca 2018 r. do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Konserwator zwrócił się jednak o uzupełnienie wniosku, co w efekcie doprowadziło do zaniechania dalszych starań.
Nakielskie wapienniki stoją więc i niszczeją. Są one pozostałością po odkrywkowej eksploatacji skały wapiennej, prowadzonej na pograniczu Nakła Śląskiego i Radzionkowa. Tymczasem nie brak innych nieczynnych wapienników, które spotkał nieco lepszy los.
Przykładem mogą być wapienniki stojące w lesie na górze Wapiennej (507 m n.p.m.) w Górach Kaczawskich powyżej wsi Siedlęcin. Umieszczono przy nich tablice informacyjne o dziejach tamtejszego górnictwa i hutnictwa wapienia.
Turyści jadący do kopalni uranu i Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie od strony wsi Stara Morawa mijają w tamtej miejscowości odrestaurowany wapiennik, stojący tuż przy szosie. Obiekt udostępniono do zwiedzania za opłatą, utworzono tam pracownię artystyczną oraz ekspozycję sztuki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.