Polska Grupa Górnicza zwróciła się o wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej wydobywania węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Ziemowit. Najpierw jednak Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach musi wydać opinię co do zakresu raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.
Złoże Ziemowit eksploatowane jest od 4 grudnia 1952 r. Rozciąga się ono głownie pod terenem miast Lędziny i Bieruń oraz gminy wiejskiej Chełm Śląski. Złoże sięga także na teren miast Katowice, Mysłowice, Tychy oraz Imielin. Udokumentowana powierzchnia złoża to 64,26 km kw, z czego 22 km kw to obszary gospodarki rolnej, a 15 km kw to lasy. W przeszłości użytkownikami złoża były Nadwiślańska Spółka Węglowa i Kompania Węglowa, obecnie - Polska Grupa Górnicza.
Koncesję nr 163/94 na złoże Ziemowit udzielił 26 sierpnia 1994 r. ówczesny Minister Środowiska. Zgodnie z warunkami koncesji fedrowanie możliwe jest do końca sierpnia 2044 r.
W obecnym kształcie złoże Ziemowit jest większe, niż pierwotnie. Zostały bowiem do niego w przeszłości włączone zasoby węgla kamiennego i metanu złoża Ziemowit Pole Wschód. W złożu znajdują się także łupki ogniotrwałe, eksploatowane w XX wieku, lecz skreślone już z bilansu zasobów.
Jak wynika z danych udostępnianych przez Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy, węgle kamienne typu 31ze złoża Ziemowit mają średnią wartość opałową na poziomie 24 436 kJ/kg, natomiast typu 32 - wartość 26 426 kJ/kg. W złożu występuje także węgiel typu 33 oraz 34.
Eksploatację złoża prowadzi KWK Piast-Ziemowit Ruch Ziemowit. Kopalnia ta w grudniu obchodzić będzie siedemdziesiątą rocznicę rozpoczęcia fedrowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.