Polakowi mów do kieszeni. Ograniczamy zużycie gazu, podobnie będzie z prądem. Przekonują nas do tego nie argumenty ekologów i polityków, tylko ceny paliw i chęć zaoszczędzenia. Zapowiedzi podwyżek mediów budzą trwogę i jak nic innego zachęcają do oszczędności.
Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, podczas konferencji „Perspektywy rozwoju sektora energii 2040” zdradził, że w 2021 r. padł rekord zużycia gazu: 20 mld m sześc.
– W tym roku spadnie ono do 18 mld m sześc. Przewidywany spadek zużycia jest skutkiem wzrostu cen gazu – podkreślił.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w liście do rządu ostrzegał, że taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć co najmniej o 180 proc. Te podwyżki nazwał „nieakceptowalnymi”. Podkreślił też, że wynikają one z „nieracjonalnych” marż producentów energii. W późniejszym terminie URE poinformowało, że Tauron, Energa i Enea złożyły już wnioski o zmianę taryfy na sprzedaż prądu dla odbiorców indywidualnych. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 2 sierpnia zapowiedział interwencję.
– Rząd zrobi wszystko, aby te podwyżki nie były aż tak wysokie – podkreślił.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS, dla aż 86 proc. Polaków kluczowym argumentem za oszczędzaniem mediów, zwłaszcza prądu, jest chęć zmniejszenia wysokości rachunków. 72 proc. podkreśla też swoją troskę o środowisko.
Ponad połowa respondentów (53 proc.) stara się zużywać mniej prądu z uwagi na konieczność uniezależnienia się kraju od rosyjskich surowców, dla 21 proc. nie jest to czynnik motywujący.
– W obecnej sytuacji rosnących cen paliw, agresji Rosji na Ukrainę, inflacji i kosztów CO2, ceny energii rosną na całym świecie. To duże obciążenie dla obywateli i firm, ale nie idą za nim nadzwyczajne korzyści dla branży energetycznej. Energia elektryczna z pewnością będzie droższa w 2023 r., dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy – producenci węgla, spółki energetyczne i odbiorcy energii – podchodzili do tego tematu odpowiedzialnie i solidarnie. Już teraz warto więc racjonalnie podchodzić do zużycia energii i po prostu zacząć ją oszczędzać, dzięki temu podwyżki będą mniej odczuwalne – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i prezes PGE.
Niestety, jak podkreślają badacze z IBRiS, kryzys na rynku energii elektrycznej wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysokością cen surowców, ale również agresją Rosji na Ukrainę, jest coraz bardziej odczuwalny przez gospodarstwa domowe w całej Europie.
– Czynniki te powodują, że w społeczeństwie zwiększa się świadomość racjonalnego korzystania z prądu oraz potrzeba redukcji jego zużycia. Potwierdzają to wyniki badań IBRiS zrealizowanych na zlecenie PKEE – informuje pracownia.
Aż 86 proc. badanych do oszczędzania motywuje wysokość rachunków za energię elektryczną. 11 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania, a jedynie dla 3 proc. koszt prądu nie stanowi motywacji. Z kolei 72 proc. respondentów deklaruje, że racjonalnie podchodzi do użytkowania energii ze względu na troskę o środowisko naturalne. Natomiast dla 1/10 Polaków bycie eko nie jest wystarczającym argumentem do wyłączenia światła. Zmniejszanie zużycia prądu w trosce o środowisko ma większe znaczenie dla kobiet (77 proc.) niż dla mężczyzn (66 proc.).
– W tym trudnym dla wszystkich czasie, w miarę możliwości powinniśmy uwzględniać nowe realia w swoich codziennych wyborach. Powszechną postawą powinno stać się racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Jak wynika z najnowszych badań – świadomość w tym zakresie jest już wysoka wśród 91 proc. społeczeństwa, natomiast zawsze możemy zrobić więcej. Dlatego też Polski Komitet Energii Elektrycznej od kilku miesięcy prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną „Liczy się energia”, która informuje, jak dzięki prostej zmianie codziennych nawyków możemy ograniczyć zużycie energii, a w efekcie zmniejszyć wysokość rachunków za prąd – mówi Magda Smokowska, doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.