KGHM Zanam z Grupy KGHM zrealizował kolejną dostawę ładowarki LKP-0703. Maszyna została zamówiona przez kontrahenta z Niemiec i zaprojektowana tak, aby uwzględnić wszystkie jego potrzeby. Przede wszystkim ładowarkę wyposażono w układ zdalnego sterowania. Jak podała spółka w komunikacie, to pierwsza maszyna ze zdalnym sterowaniem dostarczona do kopalni działającej na wymagającym i restrykcyjnym rynku niemieckim.
Ładowarka kołowo-przegubowa LKP-0703 cieszy się dużym zainteresowaniem klientów zagranicznych. To maszyna pomocnicza o udźwigu nominalnym 7 t. Występuje w kilku wersjach, które przekładają się na rozmiar maszyny, zwłaszcza na jej wysokość, która z uwagi na specyfikę pracy w kopalniach jest parametrem krytycznym.
Do tej pory spółka dostarczyła już ponad 20 maszyn tego typu do odbiorców spoza Polski. Ostatnia dostawa do jednej z kopalń w Niemczech została zrealizowana w ramach kontraktu, zakładającego specjalne dostosowanie maszyny do wymagań klienta, związanych z ekstremalnym i wysoce niebezpiecznym środowiskiem panującym w kopalni, w której ładowarka będzie eksploatowana. Dostosowanie to obejmowało m.in. wyposażenie w układ zdalnego sterowania. Jego zastosowanie umożliwia fizyczną separację operatora od obsługiwanej przez niego maszyny. Dzięki temu może on prowadzić prace fedrunkowe w ekstremalnie trudnych i niebezpiecznych warunkach, przebywając w miejscu w pełni bezpiecznym. Zdalne sterowanie ma też wpływ na efektywność i komfort pracy.
Spółka informuje, że to nie jedyna modyfikacja zaimplementowana w ładowarce LKP-0703 dostarczonej niemieckiemu kontrahentowi. Maszyna została wyposażona w teleskopowy układ roboczy z szybkozłączem, dzięki czemu zyskała nowe funkcjonalności.
Ważnym elementem jej wyposażenia jest wymienny osprzęt roboczy, tj. łyżka oraz spychacz teleskopowy, który w pozycji rozsuniętej ma aż 8 m długości. Jest to podzespół zaprojektowany na specjalne życzenie klienta i według jego rygorystycznych wymogów.
Jak podaje KGHM Zanam, kluczowym wyzwaniem w zakresie tego osprzętu roboczego, było dobranie i wykonanie bardzo specyficznego siłownika hydraulicznego. Jego parametry pracy, tj. ciśnienie robocze i generowana w związku z tym siła oraz wymagany skok (ok. 3000 mm), musiały zostać osiągnięte z zachowaniem kompaktowej zabudowy i odpowiednich cech wytrzymałościowych całej konstrukcji. Zainstalowany system zdalnego sterowania, zapewnia w pełni funkcjonalną pracę teleskopowego spychacza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.