Nawet 3,8 mln nowoczesnych liczników zdalnego odczytu zużycia energii pojawi się w Polsce. NFOŚiGW sfinansuje projekt. Będzie to kamień milowy do osiągnięcia 80 proc. instalacji do roku 2028.
15 lipca rozpoczął się pierwszy nabór w programie priorytetowym „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”. To propozycja dla operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD), którzy będą mogli otrzymać dotacje na zakup i instalację u odbiorców końcowych liczników zdalnego odczytu energii oraz na modernizację i dostosowanie sieci energetycznej do użytkowania tych nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Budżet programu wynosi miliard złotych.
Celem jest rozwój infrastruktury energetycznej, który pozwoli na komunikację wszystkich stron dystrybucji energii przy pomocy inteligentnych liczników (AMI) wraz z towarzyszącą infrastrukturą informatyczną i zarządczą. Chodzi o optymalizację pracy sieci, sprawniejszą i szybszą obsługę na rynku energii elektrycznej oraz umożliwienie zastosowania mechanizmów DSR, czyli czasowej redukcji poboru mocy przez odbiorców energii, aby dzięki temu wspierać stabilne funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego.
Beneficjentami są operatorzy systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego. Przewidziane są dla nich bezzwrotne dotacje na zakup inteligentnych liczników (do 50 proc. kosztów kwalifikowanych) oraz na przedsięwzięcia dotyczące instalacji tych liczników i dostosowania infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej lub technicznej wymaganej do prawidłowego funkcjonowania urządzenia u odbiorcy końcowego, a także kosztów oprogramowania, w tym systemów pomiarowych i zdalnego odczytu (dotacja do 100 proc. kosztów kwalifikowanych).
Docelowo ma zostać zamontowanych 3,8 mln inteligentnych liczników. Projekt będzie realizowany do 2025 r.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.