Śląskie Centrum Wolności i Solidarności działające przy kopalni Wujek w Katowicach walczy o tytuł „Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego”. W konkursie organizowanym przez zarząd województwa w tym roku zgłoszonych zostało 27 projektów. Głosować można pod tym linkiem.
Przypomnijmy, że siedziba ŚCWiS znajduje się w ponad stuletnim budynku, w którym niegdyś mieścił się magazyn odzieżowy kopalni Wujek. Z biegiem czasu konieczna stała się przebudowa placówki. Prace ruszyły 15 września 2020 r., a nową ekspozycję otwarto na 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, czyli w grudniu 2021 r. To właśnie rozbudowa i dostosowanie budynku Centrum do potrzeb działalności kulturalnej jest nominowane w konkursie.
Ekspozycja jest poświęcona strajkowi w kopalni Wujek w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku. Wystawa znajduje się na trzech poziomach budynku i zajmuje w sumie powierzchnię ponad 1100 m kw. - wcześniej było to 140 m kw. Jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie stałej jest czołg T-55 - tego typu czołgi brały udział w pacyfikacji strajku w kopalni. Wyeksponowana została także rampa, z której 16 grudnia 1981 r. pluton specjalny ZOMO oddał strzały w kierunku górników.
W ramach prac odtworzono ceglaną elewację budynku, który został wzniesiony między 1901 a 1903 r. Wykonano szereg prac polegających na pełnym przystosowaniu instytucji dla potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Zapewniono dostęp dla osób niepełnosprawnych bezpośrednio z poziomu terenu. Zastosowano drzwi wejściowe pozbawione progów oraz windę osobową.
W recepcji zamontowano stanowisko interaktywne z treścią prezentacji filmowej wprowadzającej do wystawy osoby niepełnosprawne. Występuje w niej przewodnik, który za pomocą polskiego języka migowego (PJM) opowiada gościom, jak zwiedzać wystawę. Zamontowano także: plakietki z kodem QR prowadzącym do nagrania wideo z tłumaczeniem w polskim języku migowym (PJM), z jednoczesną audio deskrypcją warstwy dźwiękowej widowiska, pętle indukcyjne, emitujące ścieżkę dźwiękową danego widowiska, jako wspólny dźwięk scalony z wszystkich kanałów, tablice tyflograficzne z treścią mowy narratora zapisaną alfabetem Braille’a.
W otwartych gablotach zgrupowano obiekty, które zwiedzający mogą wziąć do ręki: hełmy MO, pałki milicyjne. Sala konferencyjna została wyposażona w składaną rampę dla wózków inwalidzkich. W interfejsach multimediów i grafikach zastosowano duże liternictwo w mocno kontrastowych kolorach. Istnieje możliwość płynnego przełączenia do trybu przyjaznego dla osób autystycznych.
Celem konkursu jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Każdego roku w konkursie nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego. Prace zgłaszane do konkursu oceniane są przez jury konkursowe - członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Tradycją konkursu stało się głosowanie internetowe na stronach województwa śląskiego. Konkurs jest organizowany od 2000 r. i patronuje mu marszałek województwa śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.