PGE Polska Grupa Energetyczna kolejny rok włączyła się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego organizując uroczystość „Energetycy w Powstaniu” w hołdzie Bohaterom Elektrowni Powiśle - poinformowała spółka w komunikacie.
W poniedziałek 1 sierpnia 2022 roku o godz. 10:00 na Skwerze Kahla przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej oddali hołd energetykom walczącym w Powstaniu Warszawskim.
Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców przez przedstawicieli administracji rządowej, zaproszonych gości oraz zarządu PGE i spółek z Grupy PGE. W ceremonii udział wzięli m.in.: Małgorzata Gosiewska – wicemarszałek Sejmu RP, prof. Piotr Gliński – wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Paweł Sałek - doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy. W trakcie uroczystości został odczytany list marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz list prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego.
- Pierwszy sierpnia – to data szczególnie ważna dla Polaków. Co roku spotykamy się tego dnia, aby oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Bohaterom, którzy walczyli o swoje rodziny, o swoje miasto, o Polskę, a przede wszystkim o swoją i naszą wolność. Niestety po wojnie nie czekały na nich podziękowania i zaszczyty ale strach, prześladowania, kazamaty ubeckich więzień, a nawet śmierć. Władza komunistyczna w taki sposób odwdzięczyła się naszym bohaterom. Dlatego dzisiejsze obchody i wszystkie działania związane z podtrzymywaniem pamięci o Powstaniu Warszawskim są także po to, aby zadośćuczynić wszystkim Powstańcom za ten straszny czas PRL-owskiej hańby. A jako PGE Polska Grupa Energetyczna szczególnie pielęgnujemy pamięć walk o Elektrownię i czujemy dumę z przedstawicieli naszego zawodu - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, zaprezentowany został film „Energetycy w Powstaniu. Wspomnienia.”, który przedstawia relacje bohaterów powstania.
W trakcie tegorocznej uroczystości został zorganizowany liryczny występ artystyczny „Paula Czapla śpiewa Baczyńskiego”. Obchodom uroczystości „Energetycy w Powstaniu” towarzyszy wydanie książka autorstwa Michała Tomasza Wójciuka pt. „Obrońcy Warszawy - Energetycy w Powstaniu Warszawskim”. Publikacja zawiera wiele archiwalnych fotografii, dokumentuje bohaterską obronę warszawskiej elektrowni i udział jej załogi w walkach o wyzwolenie stolicy w 1944 roku.
Wspominając Powstanie Warszawskie przypomniano też o trwającej wojnie za wschodnią granicą. Z inicjatywy wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Pana Rusłana Stefańczuka powstała wystawa pt. „Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”. Wystawa składa się z fotografii obrazujących zniszczoną Warszawę podczas powstania Warszawskiego w zestawieniu ze zdjęciami ze zniszczonego Mariupola i innych ukraińskich miast, które w ostatnich miesiącach ucierpiały z powodu agresji rosyjskiej.
- Naszym Ukraińskim przyjaciołom, tak jak warszawskim powstańcom także nie brakuje woli walki i zaangażowania. Ważne, żeby tak jak my, nigdy nie porzucili nadziei. Wierzymy, że mimo tak wielkich zniszczeń Mariupol będzie wyglądał tak jak przed wojną i odrodzi się tak jak nasza Warszawa - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.