- Złoty w piątek jest mocny i drugą sesję z rzędu wyróżnia się na tle walut regionu, choć w perspektywie kilku sesji może wrócić do spadków - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem na SPW w piątek mamy względną stabilizację, a inwestorzy czekają już na przyszłotygodniowe dane makro z rynków bazowych.
- Złoty drugi dzień z rzędu się umacnia, choć ruch ten jest dość dziwny, gdyż EUR/USD pozostaje w kilkudniowej konsolidacji, a w piątek nieco zniżkuje. To sugerowałoby presję w kierunku przeceny złotego, a póki co takiej presji nie ma- powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.
Ekonomista zakłada jednak, że złoty może się w najbliższym czasie osłabiać.
- Sentyment globalny pozostaje niekorzystny, gdzie materializują się ryzyka recesyjne. Lokalnie natomiast złoty traci wsparcie ze strony oczekiwań na dalsze podwyżki stóp procentowych, które to oczekiwania stopniowo topnieją - powiedział.
- Zachowanie złotego odbiega również od walut regionu, gdzie węgierski forint się osłabia, a czeska korona pozostaje relatywnie stabilna. Dopóki jednak EUR/PLN pozostaje w zakresie 4,70-4,80, to zmiany takie są akceptowane, a kierunek dalszego trendu jest sprawą otwartą - dodał Sutowicz.
O godzinie 15.47 EUR/PLN spada o 0,35 proc. do 4,7438, a USD/PLN idzie w górę o 0,1 proc. do 4,6721. W tym czasie na rynkach bazowych dolar się umacnia, a kurs EUR/USD spada o 0,41 proc. do 1,0155.
RYNEK DŁUGU
- W piątek na krajowym długu mają miejsce ograniczone zmiany. Obserwujemy stabilizację długiego końca krzywej na 5,8 proc. i względną stabilizację krótkiego jej końca w okolicach 6,93 proc. Sesja jest z gatunku +niemrawych+ choć w otoczeniu rynku sporo się działo - powiedział ekonomista.
Jak wskazał Sutowicz, kalendarium danych makro było bogate.
- W Polsce mieliśmy wstępny odczyt inflacji CPI, który był zgodny z oczekiwaniami, a tym samym nie miało to wpływu na dług. Było jednak więcej danych z rynków bazowych i jeszcze one przyjdą- dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.