- Malejące oczekiwania na podwyżki stóp, słabsze dane z kraju oraz słaby sentyment w Europie związany o obawami o rynek gazu, spowodują, że PLN może wrócić do spadków, a EUR/PLN może kierować się w okolice 4,85 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista ds. rynków finansowych Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty. Jego zdaniem, na krajowym długu możliwa jest korekta ostatnich, mocnych spadków rentowności.
- Na początku tygodnia EUR/PLN próbował kontynuować umocnienie, a jego kurs w poniedziałek zszedł nawet poniżej 4,70. W kolejnych dniach zwyciężyły jednak obawy o dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed, a dodatkowo Rosja zadecydowała, że NS1 musi być dalej remontowany. To wiązać się będzie z dalszymi ograniczeniami dostaw gazu do Europy, które spadną do 20 proc. możliwości przesyłowych. Połącznie tych czynników doprowadziło do popsucia nastrojów rynkowych, a środowa decyzja Fed podtrzymała negatywne tendencje dla rynków wschodzących. W takim otoczeniu w środę EUR/PLN próbował atakować poziom 4,81 - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska Jarosław Kosaty.
W czwartek EUR/PLN cofnął się do okolic 4,78, jednak - jak powiedział ekonomista - widać wyraźnie, że nastroje na rynkach się popsuły.
- Moim zdaniem poniedziałkowy PMI z Polski wskaże dalsze pogorszenie koniunktury, a to może wywierać dalszą presję na osłabienie PLN. Dodatkowo, piątkowy odczyt inflacyjny z Polski, gdzie spodziewamy się niższego odczytu od konsensusu, powinien wzmocnić obawy recesyjne i powstrzymać rynki przed wycenianiem dalszych podwyżek stóp w Polsce - powiedział Kosaty.
W poniedziałek, 1 sierpnia br. o godz. 9.00 Markit opublikuje PMI dla przemysłu z Polski za lipiec 2022.
Zdaniem ekonomisty, po piątkowych, szacunkowych danych o polskim CPI, oczekiwania na podwyżki stóp będą malały.
- Taka kombinacja, malejące oczekiwania na podwyżki stóp, słabsze dane z kraju oraz słaby sentyment w Europie związany o obawami o rynek gazu, spowodują że EUR/PLN będzie ponownie atakował okolice 4,80, a w kolejnych tygodnia może nawet sięgnąć okolic 4,85 - dodał.
W piątek, 29 lipca Główny Urząd Statystyczny przedstawi wstępny odczyt CPI w lipcu 2022 r. Pełne dane GUS poda 12 sierpnia.
O godzinie 16.03 kurs EUR/PLN spada o 0,1 proc. do 4,7757, a USD/PLN rośnie o 0,42 proc. do 4,7071.
Na rynkach bazowych para EUR/USD zniżkuje o 0,55 proc. do 1,0145.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.