Jeszcze tylko przez kilka dni, do 1 sierpnia, można się z katowickiego Rynku z Placu Kwiatowego wybrać na wyprawę po najpiękniejszych miejscach w Polsce.
Zadbał o to Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, przy wsparciu licznych instytucji, przygotowując wystawę plenerową – „Szlakiem geologii. On the Geology Trail”. Na 23 planszach można zobaczyć jedne z najciekawszych miejsc w Polsce, które od lat przyciągają rzesze turystów. Na dodatek można się także dowiedzieć, za sprawą jakich sił przyrody miejsca te zawdzięczają swoje atrakcyjne kształty. „Podziwiane przez nas góry, doliny, jeziora, czy nadmorskie klify, jaskinie i ostańce skalne – mimo że tak różne, łączy jedno – wszystkie są wynikiem procesów geologicznych, które zachodziły w minionych epokach i zachodzą do dzisiaj. Najstarsze z nich miały miejsce kilkaset milionów lat temu” – napisali we wprowadzeniu do ekspozycji jej organizatorzy.
Wietrzenie mrozowe, moreny czołowe, krajobrazy polodowcowe, erozje wsteczne, abrazje morskie, jeziora wytopiskowe, cyrki lodowcowe, kras, ale i ślady działalności górniczej – z takimi m.in. pojęciami geologicznymi będziemy mieli okazję się zapoznać, oglądając tę wystawę. Plansza obrazująca ślady działalności górniczej odnosi się do miejsca w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich, zwanego Kolorowe Jeziorka. W rejonie tym do początku XX w. przez 150 lat wydobywano piryt. Wyrobiska zalała woda, która ma odcień żółty, purpurowy, lazurowy lub czarny, zależy to od dominujących w niej związków – żelaza, siarki lub miedzi.
Same nazwy tych ciekawych geologicznie miejsc intrygują, na przykład: Niebieskie Źródła, Korzeniowy Dół, Szczelniec Wielki, Organy Wielisławskie, Piekło nad Niekłaniem, Okiennik Wielki, a co dopiero podziwianie ich na zdjęciach, czy tym bardziej w naturze.
Dla tych, którzy nie zdążą na wystawę na katowickim Rynku, PIG-PIB przygotował pod adresem: https://bit.ly/3Jczmzn jej internetową wersję.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.