Niestabilna sytuacja społeczna i polityczna przekłada się na zawirowania w wielu sferach życia. Szczególnie wyraźnie odczuwa to gospodarka. Nie broni się przed tym także rynek walutowy, segment rynku finansowego wyjątkowo wrażliwy na zmiany w sytuacji w stosunkach międzynarodowych. Koncentruje się bowiem na obrocie obcymi walutami, których kurs zależny jest od sytuacji na globalnym rynku.
Co wpływa na sytuację na rynku walutowym?
Podstawową rzeczą w próbie doszukania się istoty jakiegokolwiek sektora gospodarki jest odpowiedź na pytanie, jakie podmioty biorą w nim udział i jakie role pełnią. Jeśli chodzi o rynek walutowy, najbardziej istotnymi postaciami na nim są inwestorzy, których pracą jest zajmowanie się spekulacją. Ich zadaniem jest koordynowanie obrotem walut w sposób, który gwarantuje możliwie jak największy zysk z zachodzących zmian kursów. Ich priorytetem jest uważne monitorowanie sytuacji na rynku po to, by kupić waluty tanio i sprzedać je drogo. Oprócz tego na rynku walutowym ważni są eksporterzy i importerzy oraz kolejny poważny gracz, jakim są banki centralne poszczególnych państw. Dokonują one interwencji walutowych nastawionych na zachowanie kursu rodzimej waluty na możliwie jak najbardziej optymalnym poziomie.
Dlaczego kurs waluty spada?
Przed zastanowieniem się nad różnymi czynnikami wpływającymi na zmiany kursu walut, należałoby zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym tak właściwie jest kurs walut. W największym skrócie jest to obecna cena danej waluty wyrażona w innej walucie. To, jak kształtują się kursy walut, zależy od wielu czynników. Główne z nich to popyt i podaż na dane waluty - aspekty te odnoszą się do gry rynkowej. Nie bez wpływu są jednak także decyzje rządów różnych państw prowadzące do zmiany sytuacji makroekonomicznej w gospodarce krajowej i międzynarodowej. Polityka i ekonomia to dziedziny, które ulegają częstym zmianom. Co więcej, wpływają wzajemnie na siebie. Niestabilna sytuacja w jednej sferze automatycznie utrudnia życie ludziom funkcjonującym w drugiej. Zmiany te są odczuwalne dla osób zainteresowanych wymianą walut.
Kurs których walut obecnie spada?
W zależności od tego, jakie jest tempo zmiany kursów walut, możemy wyróżnić kursy sztywne i płynne. W sytuacji, gdy zmiany te zachodzą szybko, czasem trudno się w nich połapać. By bez wysiłku sprawdzić, jakie są obecne kursy walut, warto skorzystać z kalkulatora walut dostępnego chociażby na stronach wielu kantorów internetowych.
Trudna sytuacja międzynarodowa związana z wojną w Ukrainie przyczyniła się do znacznego spadku rubla. Sankcje nałożone na Rosję przez wiele krajów zarówno z Europy, jak i innych kontynentów doprowadziły początkowo do rekordowych spadków kursu rubla. Obecnie sytuacja powoli wraca do normy. Za jedną złotówkę Rosjanie muszą obecnie zapłacić w przybliżeniu 30 rubli.
Niestety w analizach słabo wypada także polski złoty. Kolejne posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej coraz bardziej komplikują sytuację na polskim rynku finansowym. Trend cały czas pozostaje spadkowy. Za jedno EURO musimy zapłacić średnio 4,76 zł. Podwyższane regularnie stopy procentowe i napięta sytuacja w Ukrainie nie otwiera przed polskim złotym optymistycznych perspektyw.
By wymieniać waluty z największym zyskiem, warto poczekać na bardziej sprzyjający kurs, warto obserwować zarówno kurs sprzedaży, jak i kurs kupna. Gdy taki się pojawi, najszybciej jest skorzystać z usług kantoru internetowego. Rozwiązanie to pozwala na wymianę walut nie tylko bardzo szybko, ale też co do zasady taniej niż w miejscach alternatywnych, czyli kantorach stacjonarnych i bankach. Wymiana walut w kantorach internetowych jest także bardziej korzystna. Pozwala to w mniejszym stopniu odczuwać spadek kursu. Skorzystanie z tego rozwiązania bardzo ułatwia przeprowadzanie operacji pieniężnych. Obniża zarówno koszt, jak i czas przewalutowania.
Artykuł powstał przy współpracy z Ekantor.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.