Jedna z zasobniejszych kopalń ropy naftowej i gazu ziemnego, jaką jest kopalnia Dębno, ma zostać rozbudowana. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przewiduje wykonać nowe odwierty, jak również podłączyć trzy istniejące odwierty gazowe na złożu Różańsko. Konsekwencją zamierzonej inwestycji będą dodatkowe prace na terenie Ekspedytu Barnówko, gdzie następuje załadunek ropy i siarki do cystern kolejowych.
- Zgodnie z udzieloną koncesją eksploatacyjną na wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego, wydobycie będzie prowadzone do kwietnia 2032 r. Z pewnością przed upływem tego terminu przedsiębiorca zwróci się do organu koncesyjnego o przedłużenie ważności koncesji na kolejne lata. Należy zaznaczyć, że obecny poziom wydobycia nie będzie utrzymany przez cały okres eksploatacji złoża. Naturalnym zjawiskiem w procesie eksploatacji złóż węglowodorów jest postępujący spadek wydobycia. Natomiast w sytuacji utrzymania się dobrego tempa sczerpywania zasobów możliwe będzie przeklasyfikowanie dodatkowej ilości ropy i gazu z zasobów geologicznych do zasobów wydobywalnych - informuje Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG SA.
Rozbudowa kopalni Dębno będzie wymagała dodatkowych prac. Ekspedyt Barnówko będzie musiał być przystosowany do większej przepustowości.
- W związku z rozbudową kopalni Dębno planujemy prace budowlane na Ekspedycie Barnówko w zakresie rozbudowy infrastruktury o dodatkowe urządzenie nalewcze siarki i wydłużenie toru manewrowego - dodaje Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG SA.
Z informacji uzyskanych w PKP Polskie Linie Kolejowe wynika, że w tym roku zaplanowane są prace związane z wymianą części toru na linii do Barnówka. Prace mają się odbywać na stacji Dębno. Zbiegnie się to z przestojem ekspedytu.
Ekspedyt Barnówko będzie wyłączony z eksploatacji we wrześniu br. w związku z corocznym przestojem technologicznym. W tym czasie będę prowadzone prace PKP Polskich Linii Kolejowych, które trwać będą również w październiku. W związku z tym również w tym miesiącu Ekspedyt nie będzie ekspediował ropy naftowej drogą kolejową.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.