Paragwaj, Chile, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, Hiszpania. Wspaniałe emocje i wielkie zwycięstwa. Skat wciąż ma w naszym kraju wielu zwolenników, choć liczba zawodników czynnie uprawiających tę grę od kilku już lat wyraźnie spada.
Adam Kołodziejski triumfował w tegorocznych Mistrzostwach Polski w Skacie. Drużynowo zwyciężyli zawodnicy występujący pod szyldem OSP Lędziny. To w większości górnicy z ruchu Ziemowit. Wśród kobiet natomiast na najwyższym stopniu podium stanęła Helena Broda. 84–letnia emerytowana pracownica kopalni Staszic należy od lat do ścisłej czołówki polskich skacistów. Wśród juniorów najlepszy okazał się Piotr Krzywoń. Obydwoje reprezentują barwy katowickiego Amicusa.
Początki działalności klubu sięgają 1995 r. To prawdziwa wylęgarnia talentów. W ciągu ponad 25 lat działalności pod jego auspicjami występowali m.in. mistrzowie indywidualni i zespołowi: Stanisław Grzyb, Arkadiusz Konowalski, Jakub Szeliga i kolejne pracownice katowickiego Staszica: Ewa Bucka oraz Ewa Lubecka. Wspomniana wcześniej Helena Broda to osobny rozdział w historii klubu Amicus. Na swym koncie ma wiele krajowych i międzynarodowych sukcesów, w tym tytuł mistrzyni Andaluzji, wywalczony na turnieju w Hiszpanii. Do skatowej czołówki należy również drużyna Amicusa w składzie: Arkadiusz Kowalski, Sebastian Grzyb, Paweł Bergier, Marcin Kuchmacz, Leonard Synowiec i Piotr Czypionka. To sześciokrotni mistrzowie Polski. Po tytuł sięgali cztery razy z rzędu!
Z ręką na sercu
– Zawsze należeliśmy do skatowej czołówki. Powiem z ręką na sercu, że skat rozsławił nasz kraj w świecie, właśnie dzięki naszym drużynom klubowym i kadrze narodowej. Zwyciężaliśmy w najbardziej prestiżowych turniejach. Doskonale pamiętam nasze występy w Las Vegas, w Stanach Zjednoczonych, sześć lat temu. Miejscem rozgrywek XX Mistrzostw Świata w Skacie był zabytkowy Flamingo Las Vegas Hotel & Casino. Położony jest w środku bulwaru Strip. Na 15–hektarowym terenie znajduje się m.in. basen w stylu karaibskim i tropikalny park dzikich zwierząt, a w sąsiedztwie diabelski młyn High Roller. Takich przygód się nie zapomina. Fantastycznie zagrał Arkadiusz Konowalski. Po turnieju wypożyczyliśmy samochód i popędziliśmy przed siebie, do Kalifornii – opowiada Piotr Czypionka, szef górniczej Solidarności w kopalni Staszic–Wujek i prezes SK Amicus.
Ogromne emocje towarzyszyły mistrzostwom świata, które rozegrano w Polsce w 2012 r. Miejscem rywalizacji miłośników skata był Karpacz i tamtejszy hotel moloch Gołębiewski. Zjechało wówczas ponad 760 uczestników różnych narodowości, m.in. z Brazylii, Australii, Chile, Argentyny, Kanady, Bahamów, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Południowej Afryki, USA, Austrii, Namibii.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.