Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa ochrony środowiska. Nowe przepisy m.in. wydłużą o dwa lata termin przeglądu norm jakości dla węgla, a także zmienią definicję stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza.
Kancelaria Prezydenta poinformowała w czwartek, że prezydent podpisał w środę nowelizację Prawa ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw.
Nowe regulacje określają maksymalne limity wydatków na kolejne 10 lat obowiązywania przepisów, które wdrażają wymagania dotyczące unijnych dyrektyw związanych m.in. z jakością powietrza i ograniczeniem emisji lotnych związków organicznych.
Kancelaria dodała, że nowe przepisy modyfikują definicje stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza. Ma to związek z możliwością utraty przez polskie miasta statusu miasta powyżej 100 tys. mieszkańców w wyniku stwierdzonych przez Główny Urząd Statystyczny zmian.
- Zmiany spowodują uniezależnienie podziału Polski na strefy od danych demograficznych GUS w przypadku miast posiadających około i powyżej 100 tys. mieszkańców. Tym samym utrzymane zostanie 46 stref w kraju, w których dokonuje się oceny jakości powietrza, tj. 12 aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 250 tys., 18 miast - tak jak ma to miejsce obecnie w tabeli nr 2 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza - bez uszczegóławiania, że dotyczy to miast o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., oraz 16 pozostałych obszarów województw - wyjaśniono.
Nowelizacja zmienia też termin przekazania przez zarządy województw do Ministra Klimatu i Środowiska informacji o przyjęciu (w drodze uchwały sejmiku województw) programów ochrony powietrza oraz planów działań krótkoterminowych.
Dzięki nowym przepisom Minister Klimatu i Środowiska będzie mógł wydać rozporządzenie dotyczące szczegółowych wymagań związanych z oceną dotrzymywania granicznych wielkości emisyjnych i sposobów postępowania z niepewnością pomiarową.
Nowela umożliwia m.in. przedłużenie do 2023 r. zaliczenia paliw z biomasy jako paliw zeroemisyjnych.
Nowe przepisy zakładają ponadto, że Minister Klimatu i Środowiska będzie miał cztery lata - a nie dwa, jak obecnie - na dokonanie przeglądu norm jakości dla paliw stałych. Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw jako paliwa stałe wymienia m.in.: węgiel kamienny, brykiety lub pelety zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego; produkty w postaci stałej otrzymywane w procesie przeróbki termicznej węgla kamiennego lub węgla brunatnego przeznaczone do spalania; biomasę pozyskaną z drzew i krzewów oraz biomasę roślinną z rolnictwa czy węgiel brunatny.
Nowe przepisy uszczelnić mają też system zarządzania jakością powietrza. Chodzi o określenie odpowiedzialności za nieprzestrzeganie ograniczeń, nakazów lub zakazów, które zawarte są w uchwale sejmiku województwa w sprawie programu ochrony powietrza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.