Nie wszyscy wiedzą, że ekogroszek Karlik, jeden ze standardowych produktów Polskiej Grupy Górniczej, powstaje z groszków produkowanych przez kopalnie: Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Jankowice oraz ruch Ziemowit. Tworzenie mieszanki groszków pozwoliło na wyeliminowanie mankamentów każdego z nich. W efekcie powstało wysokiej klasy paliwo służące do ogrzewania domów.
Mieszanki powstają w Zakładzie Produkcji Ekopaliw w Woli. Co istotne, węgiel z czterech zakładów PGG zwożony jest do zakładu w Woli koleją, a więc w sposób jak najbardziej ekologiczny.
Ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, charakteryzujących się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych. Ma wysoką wartość opałową, niską zawartością popiołu i siarki. Spełniają wszystkie wymagania dotyczące jakości paliw stałych.
Tego rodzaju paliwo powstaje w złożonym procesie technologicznym, w którym uwzględnia się nie tylko kwestie ekologiczne czy efektywność, ale również nowe wymagania, np. wytrzymałość mechaniczną, istotną z racji automatycznego podawania go do kotła.
Przypomnijmy, że linia do produkcji ekogroszku została uruchomiona przed czterema laty w Zakładzie Produkcji Ekopaliw w Woli. Zakład powstał z wykorzystaniem infrastruktury dawnego ruchu Piast Wola, należącego do kopalni Piast-Ziemowit. Kiedyś fedrowała tam kopalnia Czeczott. Od siedmiu miesięcy należący do Polskiej Grupy Górniczej Zakład Produkcji Ekopaliwa w Woli funkcjonuje w strukturze ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit. W br. przeszedł on gruntowną restrukturyzację. Włączenie go struktur ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit znacznie zredukowało koszty funkcjonowania. Obsługę administracyjną, techniczną i zaopatrzeniową przejęły służby lędzińskiej kopalni. W sumie przy produkcji groszków zatrudnionych jest teraz nieco ponad stu pracowników.
Produkcja groszku konfekcjonowanego typu Karlik w dwudziestokilogramowych workach sięga obecnie 500 t na dobę.
W Woli produkują także Karolinkę. Kolejny groszek dla odbiorców indywidualnych powstaje z mieszanek surowców wydobytych w ruchu Ziemowit oraz kopalń: Jankowice, Murcki-Staszic lub Mysłowice-Wesołej. Jest następnie wzbogacony o dodatek antysmogowy pod nazwą Błękitny Plus, surowca wytwarzanego z węgla kamiennego pochodzącego z kopalni Murcki-Staszic.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.