W Bielsku–Białej podpisane zostały umowy między Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie wyjazdu ponad czterech tysięcy dzieci z terenu województwa śląskiego do miejscowości czystych ekologicznie. Katowicki Fundusz regularnie wspiera tego rodzaju przedsięwzięcia.
W trakcie trwania 63 turnusów realizowane będą programy profilaktyki zdrowotnej, edukacji ekologicznej oraz regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Kwota dotacji wyniesie w tym roku ponad 670 tys. zł.
WFOŚiGW w Katowicach od lat współpracuje z ZHP, wspierając liczne proekologiczne inicjatywy podejmowane przez instruktorów i harcerzy Śląskiej Chorągwi ZHP. Dzięki tej współpracy dzieci i młodzież z całego regionu mogą aktywnie wypoczywać w ramach różnego rodzaju akcji. Od kilku lat działa w województwie śląskim unikatowe w skali kraju Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej, prowadzące ekologiczne warsztaty oraz akcje promujące wśród młodzieży przyjazne środowisku codzienne zachowania. Podczas obozów podejmowane są działania o charakterze poznawczym i prewencyjnym oraz zadania związane z ochroną środowiska, takie jak: sortowanie śmieci, składowanie w workach, wywóz śmieci poza obręb lasu, oczyszczanie zbiorników wodnych. Organizowane są konkursy ekologiczne, spotkania z leśnikami, zwiady terenowe.
Uczestnicy obozu zapoznają się ze sposobami utylizacji odpadów, zabezpieczaniem terenów przed skażeniem gleby. Dzieje się tak od ponad 20 lat. Za ten wkład pracy Związek Harcerstwa Polskiego przyznał Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Złotą Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Działa on przy jednostkach organizacyjnych ZHP, zrzeszając osoby, które chcą nieść pomoc harcerstwu. Główne cele Ruchu to: propagowanie idei harcerskiej w środowisku działania, tworzenie w społeczeństwie przychylnego klimatu dla działalności harcerstwa, pomoc i poparcie dla działań podejmowanych przez jednostki harcerskie na rzecz wychowania dzieci i młodzieży.
– Każdego roku składamy wnioski o dofinansowanie letniego wypoczynku. Mamy w tym roku do zaoferowania obozy, kolonie, półkolonie w różnych zakątkach kraju, w sumie 140 form. Skorzystają z tych środków głównie najmłodsi – podkreśla hm. Aleksandra Lechocka, zastępca komendanta Chorągwi Śląskiej ZHP.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.