Zimą węgla do ogrzewania zabraknie? Ile będzie kosztować? Te pytania zadają sobie miliony Polaków. O tym wszystkim piszemy m.in. w najnowszym numerze Górniczej, który ukaże się w czwartek, 21 lipca.
O tym, że to nie będzie łatwa zima, wiadomo już od tygodni. Rząd pracuje nad systemem dopłat, a każdy ogrzewający swój lokal węglem ma otrzymać jednorazowo 3 tys. zł. Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie Polskiej Grupie Energetycznej Paliwa i Węglokoksowi zakupu surowca. Łącznie to ma być 4,5 mln t węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych. Czy to wszystko wystarczy i czy te wszystkie działania nie zostały podjęte zbyt późno? - problemy z dostępnością węgla, to wiodący temat najnowszego numeru Górniczej. O szczegółach piszemy w dwóch artykułach – „Znów potrzebny” i „Każda tona na wagę ciepła”.
Drugą kwestią, którą w ostatnich dniach żyła górnicza społeczność, był protest w Polskiej Grupie Górniczej. Okupacja siedziby spółki została przerwana w piątek po tym, jak udało się wypracować i podpisać porozumienie, w którym ustalono, że pracownicy otrzymają jednorazowe świadczenie rekompensujące skutki inflacji.
Wcześniej, przed podpisaniem porozumienia płacowego, związkowcy z PGG spotkali się z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Podczas tych rozmów poruszone zostały kwestie funkcjonowania spółki oraz całej górniczej branży w najbliższej przyszłości – chodzi m.in. o inwestycje i zmiany w umowie społecznej. Strony ustaliły, że do rozmów wrócą w najbliższej przyszłości. O tym, jakie są oczekiwania i obawy związkowców nasi czytelnicy mogą przeczytać w tekście pt. „Pierwszy krok zrobiony”.
W numerze nie brakuje też wiadomości prosto z kopalń. Z artykułu „Trzy ścieżki ruchu Piast” dowiecie się, jakie są plany wydobywcze kopalni. Okazuje się, że ruch Piast kopalni Piast-Ziemowit kontynuuje prace udostępniające zasoby węgla w pokładzie 215. Będą one stanowić jeden z filarów wydobycia po 2026 r., a model kopalni oparty na trzech ścieżkach wydobywczych utrzymany zostanie przez kolejnych kilka lat. Przypominamy też plany związane z sięgnięciem po złoże Śmiłowice. Czy w obliczu kryzysu energetycznego i problemów z dostępnością węgla uda się je kiedyś zrealizować?
Czytelników zachęcamy również do sięgnięcia po dwie rozmowy. W pierwszej o problemach i przyszłości branży górniczej mówi Vladimír Budinský, prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL.
- Świat wcale się nie dekarbonizuje. Nikt nie idzie za przykładem UE. Chiny planują dalszy wzrost zużycia węgla. Unia się dekarbonizuje, a reszta świata przeciwnie, zmierza w zupełnie odwrotnym kierunku. Odczuwa potężny głód węgla – wskazuje Budinsky.
W drugiej Dariusz Gierek, szef Regionalnej Sekcji Ciepłownictwa NSZZ Solidarność w Katowicach oraz wiceprzewodniczącym śląsko-dąbrowskiej Solidarności przestrzega przed możliwą zapaścią branży ciepłowniczej.
- Już teraz mam sygnały, że część spółek ciepłowniczych jest zmuszona zastawiać w bankach swój majątek, żeby mieć środki na prowadzenie bieżącej działalności, wypłaty dla pracowników czy inne opłaty. Z każdym kolejnym miesiącem ta sytuacja będzie się pogłębiać i jeśli branża zostanie pozostawiona bez pomocy, to czeka nas fala bankructw – ostrzega Gierek.
W dziale „Po szychcie” przeczytacie o popularnym wśród górników skacie. To gra, która wciąż ma wielu zwolenników, choć liczba zawodników czynnie uprawiających tę grę od kilku już lat wyraźnie spada. O tym wszystkim przeczytacie w artykule pt. „Dobra karta to nie wszystko”.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.