Za kilka tygodni ponownie ma zostać udostępniony szyb Daniłowicza w Kopalni Soli Wieliczka. Tym samym turyści przestaną schodzić do wielickich podziemi szybem Paderewskiego, który tę funkcję pełni przejściowo na czas remontu pierwszego z szybów.
– Zabezpieczenie szybu Paderewski zakończyło się w roku 2018. Szyb zrekonstruowano do poziomu I, a w ostatnim czasie został oddany do dyspozycji turystów, by podczas remontu szybu Daniłowicza ruch turystyczny mógł obywać się płynnie i bez zamykania kopalni dla zwiedzających. Szyb Daniłowicza przechodzi przebudowę do głębokości 30 m. Jej celem jest m.in. wymiana drewnianej obudowy na tym odcinku, a także „uszczelnienie” go i odizolowanie od niesprzyjających drewnu warstw, by drewniana obudowa nie ulegała korozji biologicznej. Planowane oddanie szybu Daniłowicza do dyspozycji turystów to sierpień 2022 r - informuje Monika Szczepa, rzecznik prasowy wielickiej kopalni.
Rozpoczęcie zwiedzania podziemnej trasy turystycznej w wielickiej kopalni szybem Mikołaja Daniłowicza możliwe było do końca października 2021 r. Następnie z początkiem listopada 2021 r. szyb przekazano firmie, która rozpoczęła realizację prac zgodnie z harmonogramem robót.
Jak obecnie wygląda ruch ludzi odwiedzających najsłynniejszą kopalnię w powiecie wielickim? Turyści na zwiedzanie udają się szybem Ignacego Paderewskiego, a wyjeżdżą na powierzchnię szybem Regis. Do dyspozycji zwiedzających jest także szyb św. Kingi, który jest równocześnie szybem technicznym. To właśnie nim odbywają się m.in. zjazd i wyjazd załogi. Oba szyby mogą służyć do ewakuacji ludzi, jeśli by się taka potrzeba pojawiła.
Szyby Mikołaja Daniłowicza i Ignacego Paderewskiego znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. Na powierzchni odległość pomiędzy nimi wynosi około 70 m. Idąc wyrobiskami na poziomie I przechodzi się 90 m.
Bliski koniec remontu szybu Daniłowicza nie oznacza, że szyb Paderewski przestanie być potrzebny.
– Obecnie szyb Paderewskiego posiada schody, którymi turyści udają się na poziom I kopalni. Docelowo po remoncie szybu Daniłowicza planowane jest wyposażenie go w urządzenie wyciągowe - windę. Kopalnia planuje, że szyby Daniłowicz i Paderewski będą pełniły funkcje turystyczne, a szyb św. Kingi - techniczne - stwierdza Monika Szczepa.
Szyb Ignacego Paderewskiego zgłębiony został w latach 1812-1813. Wówczas nosił imię Franciszka. Starszy od niego jest szyb Mikołaja Daniłowicza, który zgłębiono w latach 1635-1640.
Kopalnia Soli Wieliczka jest od lat najpopularniejszym zakładem górniczym w Polsce. W 2021 r. odwiedziło ją ponad 693 tys. turystów, a w pierwszej połowie 2022 r. - 423 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.