Osiem miesięcy zostało gminie Bytom na ogłoszenie przetargu w sprawie m.in. zagospodarowania terenu po szybie Południowym dawnej KWK Miechowice. Odnośnie do wieży wyciągowej szybu Witczak, którą również zainteresowane jest miasto, nie ma jak na razie żadnych konkretnych terminów.
Szyb Południowy KWK Miechowice znajduje się w lesie, w pobliżu granicy z Zabrzem. Minęło już kilka miesięcy od czasu przejęcia tego terenu przez miasto. Kiedy orientacyjnie można się spodziewać prac adaptacyjnych, porządkowych na terenie wokół szybu Południowego?
- Od czasu przejęcia terenu, gdzie znajdował się szyb Południowy byłej KWK Miechowice, gmina nie poniosła z tego tytułu żadnych kosztów finansowych związanych z jego utrzymaniem. Przypominam, że gmina w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład uzyskała dofinansowanie w kwocie 4,5 mln zł na projekt pn. „Remont i adaptacja budynku zaplecza stadionu przy ul. Worpie 18 oraz budynków i schronu przy ul. Stolarzowickiej 19 wraz z rewitalizacją szybu Południowego byłej KWK Miechowice”. Łączna wartość projektu to 5 mln zł, a gmina ma czas na ogłoszenie postępowania na zamówienie publiczne na wymieniony projekty do 15 marca 2023 r. Zgodnie z regulaminem programu Polski Ład, przetarg będzie ogłoszony na wszystkie elementy złożonego wniosku o dofinansowanie. Będziemy szukać wykonawcy wszystkich elementów postępowania. Do czasu ogłoszenia przetargu i wyłonienia wykonawcy, który podejmie się realizacji tego projektu, nie jesteśmy w stanie podać konkretnych terminów realizacji prac związanych z robotami porządkowymi i adaptacyjnymi wokół terenu szybu - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Inaczej wygląda sytuacja w sprawie likwidowanego przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń szybu Witczak KWK Centrum. Wiadomo, że nieruchomości obejmujące wieżę wyciągową szybu Witczak planowane są do przejęcia przez miasto dopiero po zakończeniu przez SRK prac wyburzeniowych. Nasuwa się jednak zasadne pytanie: jaką pewność ma miasto, że SRK przekaże tę nieruchomość, a nie sprzeda jej komuś innemu?
- Uzgodnienia dotyczące zakresu przejęcia obiektów i gruntów położonych na tym obszarze były prowadzone pomiędzy dwoma publicznymi podmiotami, a sam zakres i tryb przejęcia został potwierdzony pisemnie przez obydwie strony - rozwiewa wątpliwości Tomasz Sanecki z UM Bytom.
Według wstępnych deklaracji bytomskiego magistratu, tereny po obu szybach miały zostać wykorzystane do celów edukacyjno-turystycznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.