Trener skoczków narciarskich Jan Szturc, mało znane wzniesienie Kobylica w Górach Opawskich, słynny Zakręt Śmierci w Górach Izerskich czy też Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance w Górach Świętokrzyskich. Co je łączy? Artykuły na ich temat w polskiej Wikipedii zostały zaopatrzone w przypisy odnoszące się do tekstów opublikowanych na portalu netTG.pl.
Wikipedia, czyli internetowa encyklopedia, jest jednym z popularniejszych miejsc w sieci, skąd internauci czerpią informacje o świecie. Nie jest wolna od błędów, niemało haseł zostało przedstawionych w sposób uproszczony czy też wypaczający istotę sprawy. Niemniej jednak łatwość dotarcia do pożądanej informacji sprawia, że wiele osób chętnie do niej sięga.
Walorem Wikipedii jest też to, że sporo haseł zaopatrzonych jest w przypisy. Odsyłają one albo do publikacji książkowych czy gazetowych albo też do łączy prowadzących do konkretnych stron internetowych. Internauta może więc sprawdzić u źródła.
Na początku lipca br. ponad sto haseł w polskiej Wikipedii posiadało przypisy, prowadzące do informacji opublikowanych na portalu netTG.pl. Choć nasz portal w dużej mierze koncentruje się na zagadnieniach gospodarczych górnictwa węglowego i uprzemysłowionej części województwa śląskiego, to autorzy haseł w polskiej Wikipedii uznali za wiarygodne i wartościowe także inne materiały z naszego portalu, traktujące o sprawach tak odległych od węgla, jak wspomniany już Zakręt Śmierci w Górach Izerskich czy kamieniołom Dębowiec w gminie Prudnik.
Przypisy prowadzące na portal netTG.pl umieszczono m.in. w takich hasłach, jak np.: lista najwyższych kominów w Polsce, strefa płatnego parkowania czy żałoba narodowa w państwach europejskich. W tym drugim przypadku chodziło o tekst na naszym portalu traktujący o żałobie w 2017 r. po katastrofie w kopalni Stepowa na Ukrainie.
Nawet w hasłach w Wikipedii o Janie Szturcu - legendarnym trenerze Adama Małysza czy o bulwarach Czarnej Przemszy w Sosnowcu w przypisach można znaleźć linki do stosownych artykułów na portalu netTG.pl.
Również miłośnicy kolei edytujący polską Wikipedią niejeden raz posługiwali się wiadomościami z naszego portalu. Wykorzystano je, pisząc bądź rozbudowując takie kolejowe hasła w Wikipedii, jak: Sosnowiec Maczki, Katowice Murcki Towarowe, Południowa Magistrala Piaskowa czy Kolej parkowa w Parku Śląskim.
Jak widać, część informacji przekazywanych przez nasz portal ma zdaniem twórców Wikipedii wartość ponadczasową. I, co nas cieszy, chodzi nie tylko o treści ściśle związane z węglem, lecz także o wiadomości na temat m.in. gór Polski, linii kolejowych, zagospodarowania miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Wikipedia ma to do siebie, że zawarte w niej hasła bywają edytowane i zmieniane. Może się więc zdarzyć, że za pewien czas więcej w tej internetowej encyklopedii będzie odniesień do treści z portalu netTG.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.