Kulisy rozmów płacowych w Polskiej Grupie Górniczej, mniejsze wydobycie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w drugim kwartale, skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego żądania informacji o realizacji umowy społecznej – o tym przeczytasz w najnowszej Trybunie Górniczej.
Polecamy lekturę tekstu pt. Sygnatariusze piszą do premiera. Red. Jacek Madeja pisze w nim: - Związkowi sygnatariusze umowy społecznej dla górnictwa w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wskazali, że dokument podpisany w minionym roku przez przedstawicieli rządu i strony społecznej nie jest realizowany. Związkowcy domagają się natychmiastowego spotkania ze stroną rządową. Pismo, które we wtorek, 12 lipca, zostało skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego, podpisało sześciu sygnatariuszy umowy społecznej: Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, Dariusz Trzcionka, przewodniczący PZZ Kadra, Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej S, Jerzy Demski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, oraz Rafał Jedwabny, szef Sierpnia 80 w PGG.
„Nie podjęto żadnych działań na rzecz realizacji zapisanych w umowie inwestycji w nowoczesne technologie węglowe, których rozwój zapewniłby naszemu krajowi dostęp do taniej, czystej i stabilnej energii. Bezczynność rządu w tym zakresie jest szczególnie bulwersująca w kontekście kryzysu surowcowego oraz drastycznego wzrostu cen energii, z jakim mamy obecnie do czynienia” – napisali w liście związkowcy
Red. Kajetan Berezowski poleca tekst pt. Ratownicza szychta: - Muszą być gotowi na każdą sytuację, opanowanie w ich fachu gra istotną rolę. W kopalni Sośnica w Gliwicach już prawie 45 ratowników górniczych ukończyło kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. To niemal połowa całej załogi działającej w Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego. Kurs pierwszej pomocy kwalifikowanej trwa 66 godzin, z tego 25 godzin to zajęcia teoretyczne. Pozostałe godziny poświęcone są zajęciom praktycznym, w trakcie których kandydaci na ratowników medycznych zdobywają wiedzę o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego.
Na celowniku omikrona - to rozmowa z dr. hab. nauk med. Jerzym Jaroszewiczem, kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Kajetan Berezowski pyta eksperta, czy szykuje się nowe uderzenie koronawirusa?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.