Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza rozbudować kopalnię Dębno. Planowane jest zarówno podłączenie do eksploatacji istniejących otworów, jak i wykonanie nowych odwiertów.
Kopalnię Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno położona jest w południowej części województwa zachodniopomorskiego. Eksploatuje kilka złóż, w tym od 2000 r. dosyć wydajne złoże Barnówko-Mostno-Buszewo. Złoże to w skrócie określane jest jako B-M-B.
- W ramach inwestycji w KRNiGZ Dębno zostaną podłączone do eksploatacji trzy odwierty na złożu gazu ziemnego Różańsko, wykonane wcześniej. Planujemy też wykonanie kolejnych otworów na złożu B-M-B. Inwestycje w KRNiGZ Dębno będą polegały m.in. na rozbudowie instalacji technologicznej i modernizacji Ośrodka Centralnego oraz budowie generatora energii elektrycznej - informuje Departament Komunikacji i Marketingu PGNiG.
Według stanu na koniec maja 2022 r., do tego czasu sczerpano 12,9 proc. zasobów geologicznych ropy naftowej i 23,5 proc. zasobów geologicznych gazu ziemnego ze złoża Barnówko-Mostno-Buszewo. Zasoby wydobywalne ropy naftowej pozostałe w złożu szacuje się na 5,8 mln t. Natomiast zasoby wydobywalne gazu ziemnego to 5,9 mld m sześc. tego surowca.
Planowane do podłączenia odwierty na złożu Różańsko położone są w gminie Dębno.
Dębnowska kopalnia jest jednym z istotnych płatników opłat i podatków na rzecz lokalnego samorządu terytorialnego. Łącznie opłata eksploatacyjna i podatek od nieruchomości na rzecz Gminy Dębno w 2021 r. wyniosły 21,5 mln zł. Opłaty na rok 2022 bieżący będą się kształtowały na podobnym poziomie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.