„Zarząd Grupy Tauron przykłada ogromną wagę do konstruktywnego dialogu ze stroną społeczną. Za nami dzień poświęcony dyskusji nad dostępnymi rozwiązaniami tej sytuacji. Jesteśmy dobrej myśli. W grupie Tauron dialog społeczny zawsze był prowadzony na bardzo dobrym poziomie” – czytamy w komunikacie nadesłanym do portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie przez Łukasza Zimnocha, rzecznika prasowego Grupy Tauron.
We wtorek, 12 lipca, w katowickiej siedzibie Grupy Tauron rozpoczął się strajk okupacyjny przedstawicieli związków zawodowych.
Przewodniczący Solidarności w Tauronie Waldemar Sopata twierdzi, że sytuacja jest skomplikowana i trudno będzie osiągnąć porozumienie.
- Wypracowujemy propozycję, która będzie kompromisem pomiędzy oczekiwaniami strony społecznej a naszymi możliwościami biznesowymi, oraz nie przełoży się na konieczność skokowego podniesienia rachunków za energię elektryczną naszych klientów - powiedział rzecznik Taurona Łukasz Zimnoch.
O co chodzi w tym konflikcie? Związkowcy z powodu wysokiej inflacji i drożyzny chcą 5,5 tys. zł netto jednorazowego wyrównania za pierwsze półrocze.
- Nasze żądania nie są wcale wygórowane. Zaproponowaliśmy jednorazowe wyrównanie pracownikom za całe pierwsze półrocze. Chcemy też gwarancji rozpoczęcia dalszych rozmów płacowych w sierpniu. Niestety, zarząd twierdzi, że nie ma na to środków, że jest to niemożliwe, więc zamiast porozumienia mamy protest okupacyjny - powiedział wiceprzewodniczący Stanisław Kłysz.
Inflacja w Polsce w czerwcu 2022 r. wyniosła 15,6 proc. W stosunku do ubiegłego miesiąca to wzrost o 1,5 proc. To najwyższy odczyt od marca 1997 r., kiedy inflacja wyniosła 16,6 proc. Żądania płacowe pojawiły się też w innych spółkach energetycznych i wydobywczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zawsze pokazują Janinę, nie ma zdjęć Sobieskiego i Brzeszcz?