- Rynek na decyzję RPP zareagował negatywnie, ale bez paniki. Ważniejsza dla rynku będzie informacja o kontynuacji cyklu - uważa Przemysław Kwiecień, analityk XTB. Złoty osłabił się po niższej od oczekiwań podwyżce stóp dokonanej przez RPP.
RPP zdecydowała się podwyższyć stopy procentowe o 50 pb: stopa referencyjna wzrosła do 6,5 z 6 proc., stopa redyskontowa została podniesiona do 6,55 proc. z 6,05 proc., stopa dyskontowa poszła w górę do 6,60 proc. z 6,10 proc., stopa lombardowa wzrosła do 7,0 proc. z 6,5 proc., stopa depozytowa poszła w górę do 6,0 proc. z 5,5 proc. Konsensus PAP zakładał podwyżkę stóp procentowych o 75 pb.
- Mówiłem wcześniej, że spodziewam się decyzji w zakresie 50-100 pb i znaleźliśmy się w tym przedziale. RPP w ostatnich miesiącach wielokrotnie nie wpisywała się w konsensus, ciężko było sobie wyrobić taką funkcję, która mogłaby powiedzieć, od czego mogłoby zależeć, czy to będzie w danych miesiącu 50, 75 czy może 100 pb. To się potwierdziło - Rada podejmuje te decyzje z miesiąca na miesiąc trochę przypadkowo, jeśli chodzi o wielkość tych podwyżek. Co do efektywności polityki pieniężnej większe znaczenie ma to, jak ten cykl będzie kontynuowany niż to, w jakim miesiącu, jaka będzie wielkość podwyżki - powiedział Kwiecień.
Po decyzji kurs EUR/PLN po raz trzeci w ciągu ostatnich dwóch dni znalazł się powyżej 4,80.
- Tym niemniej mamy dość delikatną sytuację na walutach, bo euro jest pod dużą presją, i traci na tym też złoty, i z tego względu decyzja o niższej podwyżce od oczekiwań jest trochę niefortunna z punktu widzenia waluty, bo to zwiększa presję na jej wycenę, a to z kolei zwiększa presję cenową poprzez koszty importu. W tym kontekście można powiedzieć, że jest to trochę ryzykowny manewr. Reakcja rynku była negatywna, ale bez paniki - ocenił analityk XTB.
O 16.03 kursy walut niewiele się różniły od porannych. Za 1 EUR płacono 4,7917, a za 1 USD 4,7063. Nieco spadł kurs eurodolara do 1,0181.
RYNKI DŁUGU
Zdaniem Kwietnia, ważniejsze jest to, czy cykl będzie kontynuowany.
- Dla rynku długu większe znaczenie ma to, czy ten cykl będzie kontynuowany, o tym więcej dowiemy się jutro (podczas konferencji prezesa NBP - PAP). Decyzja o podwyżce stóp o 50 pb. może powodować przecenę obligacji, zwłaszcza długoterminowych, jeśli byłby jasny sygnał wygaszania tych podwyżek. To byłoby potencjalnym ryzykiem dla rynku, bo pokazywałoby, że RPP odpuszcza, trochę poddaje się w tej walce z inflacją, i nie zostałoby dobrze odebrane przez rynek. Jeśli będzie przekaz w stylu, że RPP przestraszyła się gorszych danych i zwalnia tempo mimo tego, że ta inflacja przekracza 15 proc., a inflacja bazowa dalej rośnie - ocenił Kwiecień.
Rentowności obligacji na rynkach bazowych rosną - w przypadku amerykańskich dziesięciolatek o 5 pb., a niemieckich 6,9 pb.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.