Nawet tysiąc ptaków rocznie otrzymuje specjalne obrączki, które ułatwiają prowadzenie badań ornitologicznych. Pracownicy Tauronu dostarczają specjalistyczny sprzęt i zapewniają możliwość bezpiecznego zbliżania się do gniazd, zlokalizowanych na słupach energetycznych. Pokazowe obrączkowanie odbyło się w okolicach Niepołomic, gdzie zaobrączkowane zostały młode na kilku gniazdach - poinformowała spółka w komunikacie.
Gniazdo w Niepołomicach od 2 lat podlega 24-godzinnemu monitoringowi ze stałym streamingiem na YT i można je obserwować – tutaj. Dzięki temu w ciągu tegorocznego sezonu wylęgu ornitolodzy mają możliwość zaobrączkowania ponad 1 000 młodych ptaków
– Obrączkowanie zawsze jest ciekawe, bo daje możliwość zobaczenia młodych ptaków z bliska. To dzisiejsze było jednak szczególne, ponieważ między innymi zaobrączkowane zostały 4 ptaki, których życie można obserwować każdego dnia online. Są to więc nasi dobrzy znajomi, którym kibicują też internauci – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowa Tauron Dystrybucja.
Obecnie na gnieździe znajdują się 4 młode i jest to wyjątkowo dużo. W zeszłym roku para z tego gniazda odchowała tylko 2 osobniki.
Bociany bardzo chętnie wykorzystują infrastrukturę należącą do Grupy Tauron, m.in. tworząc gniazda na słupach energetycznych. Zdaniem ekspertów czują się tutaj bezpiecznie, bo drapieżnikom trudno jest wejść na gładkie konstrukcje i dlatego ponad 60 proc. bocianów ma swoje gniazda na słupach energetycznych.
– Na infrastrukturze Tauron Dystrybucji mamy już ponad 2200 bocianich gniazd, a w samej Małopolsce, gdzie dziś było obrączkowanie młodych, około 600. Gdy ptaków nie ma w Polsce, dla ich bezpieczeństwa oraz dla bezpiecznej pracy sieci energetycznej, montowane są na gniazdach specjalne platformy, wynoszące gniazda powyżej przewodów pod napięciem. Jesienią i zimą nasze ekipy sprawdzają też, czy przerośnięte, ciężkie budowle nie zagrażają sieci energetycznej, a tym samym, czy nie będą powodować zakłóceń w dostawie energii do klientów – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowa Tauron Dystrybucja.
Słupy energetyczne, jako miejsce zamieszkania ptaków, ograniczają jednak dostęp do gniazd badaczom, ponieważ przewody w pobliżu gniazd są pod napięciem. Bez wsparcia energetyków ani akcja obrączkowania przez ornitologów, ani czyszczenie gniazd nie mogłyby być realizowane.
Co ważne, wszystkie działania na rzecz bocianów realizowane są w sposób profesjonalny przy wsparciu specjalistów – Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, ornitologów i pasjonatów bocianów. Specjaliści doceniają pracowników Tauron Dystrybucja za wiedzę, profesjonalizm i zaangażowanie przy pracach na gniazdach. To dzięki pomocy spółki obrączkowanie bocianów prowadzone jest w skali umożliwiającej naukowcom zebranie wiarygodnych danych. W ostatnich dwóch latach na obszarze działania spółki udało się zaobrączkować ponad 2700 ptaków.
– Obrączkowanie bocianów odbywa się mniej więcej na przełomie czerwca i lipca, kiedy młode mają ok. 6 tygodni i nie umieją jeszcze latać. Gdy ktoś obcy zbliża się do gniazda przywierają do jego dna w bezruchu, a dorosłe osobniki odlatują i obserwują sytuację z bezpiecznej odległości. Nie spuszczają jednak swoich młodych z oka ani na chwilę - mówi dr Kazimierz Walasz, założyciel i prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, ekolog. – Dostęp do gniazda podczas obrączkowania jest dodatkowo okazją do zebrania materiałów, które posłużą do pogłębionej analizy. Mierzona jest średnica i wysokość gniazda oraz usuwane są z niego niebezpieczne resztki – sznurki, folie, druty, i inne śmieci. Dokonuje się także pomiaru wagi, długość dzioba i jednego ze skrzydeł młodych. Te wszystkie materiały i dane mają ogromne znaczenie dla lepszego poznania ptaków i ich zwyczajów – mówi dr Walasz.
Dbanie o bocianie gniazda odbywa się w ramach akcji „Bociany Taurona”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.