Niecodzienna sytuacja w ruchu Bobrek bytomskiej kopalni Bobrek-Piekary należącej do spółki Węglokoks Kraj SA. Brygady Oddziałów Robót Przygotowawczych rozcinają aż dwa przodki na zbicie. W ruch poszły cztery kombajny!
Kopalnia Bobrek prowadzi wydobycie dwoma frontami w pokładzie 504. Są to ściany 2a i 9. W br. wydobycie ruszy także ze ściany 5. Zanim jednak to nastąpi, trzeba wykonać niezbędne roboty przygotowawcze.
– Trwa rozcinka złoża. Do wydrążenia pozostało 270 m, które muszą wykonać oddziały robót przygotowawczych, czyli oddziały GRP-1 i GRP-3. Jedziemy – jak to się mówi po górniczemu – na zbicie. Wszystko po to, żeby przyśpieszyć rozpoczęcie wydobycia ze ściany 5 w pokładzie 504 – tłumaczy Cezariusz Srokosz, kierownik Działu Górniczego w kopalni Bobrek-Piekary.
Ściana 5 jest przedostatnią w polu północnym bytomskiego zakładu górniczego. Będzie miała 200 m długości i wybieg sięgający 880 m, co zapewni kopalni ciągłość wydobycia.
Ruszyły naprzeciw siebie
Kolejne dwa kombajny ruszyły naprzeciw siebie, aby w przyszłym roku w maju mogło ruszyć wydobycie z kolejnej ściany. Będzie nią „jedenastka” w pokładzie 503.
Po drodze jest do przejechania aż osiem skrzyżowań. Górników czeka trudniejsza robota, ponieważ oprócz wyrobisk drążonych w węglu, pojawią się również kamienne. Ściana 11 w pokładzie 503 będzie miała około 370 m długości i 530 m wybiegu.
Prowadzone są również prace udostępniające kolejne ściany w pokładach dolnosiodłowych w złożu Bobrek-Miechowice 1. – Chodzi o przekop 108, w którym posiłkujemy się robotami strzałowymi. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem, w tym wozem wiertniczym VSU 1E, który znacząco skrócił czas potrzebny na wywiercenie tak dużej liczby otworów. A zatem tę samą pracę wykona dwa razy szybciej – wyjaśnia Paweł Rogowski, zastępca kierownika Działu Przygotowania Produkcji i Inwestycji.
Wóz wiertniczy obsługuje zaledwie jedna osoba. Po odwierceniu czoła przodka i wykonaniu strzelania, miejsce wiertnicy zajmuje spągoładowarka, której zadaniem jest wybranie urobku i przygotowanie przodka do zabudowy odrzwi obudowy chodnikowej. Prace przebiegają rytmicznie. Pierwsza ściana 1M w pokładzie 510 ruszy w 2024 r.
Nie próżnują również górnicy z oddziałów wydobywczych. Ściana 2a w pokładzie 504 w.d., o długości 229 m, miała z początku 1050 m wybiegu. Zabudowano w niej 150 sekcji obudowy zmechanizowanej. Eksploatowana jest systemem na zawał pod zrobami ściany 2. Miąższość pozostawionej warstwy dolnej mieści się w przedziale od 1,4 m do 2,6 m. Projektowane wydobycie węgla ze ściany 2a powinno wynieść 664 tys. t węgla. Eksploatację planuje się zakończyć do marca 2023 r.
W ścianie 9 zabudowano 259 sekcji obudowy zmechanizowanej. Ma ona wybieg 450 m i 2,5 m wysokości.
Zmienia swoje oblicze
W obydwu ścianach daje o sobie znać najwyższy stopień zagrożenia tąpaniami. Prowadzona jest zatem szeroko zakrojona profilaktyka przeciwtąpaniowa w postaci wykonywania wierceń, klejenia stropu i zabezpieczenia go prętami lub kotwami. Dobowe wydobycie ukształtowało się zgodnie z oczekiwaniami na poziomie ok. 5500 t dobowo.
Ruch Bobrek zmienia swoje oblicze. W najbliższych latach dominować będą ściany w rejonie Bobrek-Miechowice 1. – Jesteśmy na to dobrze przygotowani, dysponujemy odpowiednim parkiem maszynowym o dużych mocach. Eksploatacja w tym rejonie będzie prowadzona ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia tąpaniowego, jak również ochrony powierzchni – wyjaśnia Srokosz.
Z ważnych inwestycji, które wykonano w ostatnim czasie w Bobrku, warto wymienić wydrążenie przekopu 108a w celach wentylacyjnych. Poprawiło to w sposób znaczący warunki klimatyczne panujące w podziemnych wyrobiskach.
W całym 2022 r. w bytomskiej kopalni wydobycie realizowane będzie w modelu dwuścianowym. Przyszłość kopalni oparta jest na eksploatacji pokładów na warstwy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
1000 zł Pln nagrody rocznej dostali hhhhaaa my w Jastrzębiu 19000zł mają 3000 pracowników my W JSW ponad 20 000 u nas to łazieny dostał 13 000 a oni prężą się na zdjęciu śmiać mi się z nich chce....
Dac im po bulce i klio zwyczajnej i zdjecie do gabloty