Wyższy Urząd Górniczy ma za sobą szczególny jubileusz i to właśnie obchodom stulecia poświecimy sporo miejsca w nowym numerze Górniczej, którą do rąk Czytelników trafi w czwartek, 30 czerwca. Poruszymy w nim także temat istotny dla wielu obywateli, czyli jak będą wyglądać dopłaty do węgla dla gospodarstw domowych. Już wiadomo, że będą one wyższe niż pierwotnie zakładano. Szczegóły tekście autorstwa red. Jacka Madei.
Emocje w branży rozpalają nie tylko ceny węgla, ale także kwestie wynagrodzeń. W Polskiej Grupie Górniczej ruszył właśnie negocjacyjny maraton. Ten temat także będzie poruszony w najnowszym wydaniu TG. Postaramy się także odpowiedzieć czy zimą może zabraknąć węgla. Wyjaśniamy także przyczyny tak trudnej sytuacji na rynku.
Nie zabraknie także informacji prosto z kopalń. W ruchu Bobrek bytomskiej kopalni Bobrek-Piekary - należącej do spółki Węglokoks Kraj SA - brygady Oddziałów Robót Przygotowawczych rozcinają aż dwa przodki na zbicie. W ruch poszły cztery kombajny! Jak to wygląda przedstawia red. Kajetan Berezowski.
– Trwa rozcinka złoża. Do wydrążenia pozostało 270 m, które muszą wykonać oddziały robót przygtowawczych, czyli oddziały GRP-1i GRP-3. Jedziemy – jak to się mówi po górniczemu – na zbicie. Wszystko po to, żeby przyspieszyć rozpoczęcie wydobycia ze ściany 5 w pokładzie 504 – tłumaczy Cezariusz Srokosz, kierownik Działu Górniczego w kopalni Bobrek-Piekary. Prezentujemy także postać Mariusza Zubczyńskiego z ruchu Marcel kopalni ROW. Jest on mechanikiem sprzętu ratowniczego, który w czasie ostatnich zawodów ratowniczych zdobył tytuł mistrza. W nowym numerze przyglądamy się także jak w 2021 r. kształtowały się wydatki na bezpieczeństwo w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Najwięcej środków przeznaczono na profilaktykę pożarową.
O tym, że górnictwo jest branżą high-tech nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Dlatego też nikogo nie powinna dziwić obecność w tym sektorze globalnych koncernów takich jak Microsoft. Porozumienie z amerykańskim gigantem podpisał Instytut Technik Górniczych Komag. Koncern ma pomóc w stworzeniu laboratoriów, w których będą kształcić się fachowcy od cyberbezpieczeństwa.
Zachęcamy także od lektury rozmowy z europosłem prof. Jerzym Buzkiem, który wyjaśnia m.in. czym jest tzw. lex Buzek.
W dziale Po szychcie przedstawiamy wyjątkowego rekordzistę. Z Dariuszem Kołodziejczykiem z Knurowa nikt na świcie nie może się równać w odbijaniu piłki głową idąc tyłem. Do tej pory jego najlepszy wynik wynosi 2460 m. Zapowiada jednak, że nie ma zamiaru osiąść na laurach i już szykuje się do kolejnego wyzwania.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.