Bogdanka ma plany zwiększenia produkcji węgla do celów opałowych, z przeznaczeniem dla odbiorców indywidualnych, w tym ogrodników, sadowników itd., do ok. 260 tys. ton.
- Dotychczas spółka produkowała maksymalnie ok. 60 tys. ton tego typu węgla. Zwiększamy w tym roku produkcję dla odbiorców indywidualnych. Do tej pory rocznie produkowaliśmy maksymlnie 60 tys. ton węgla do celów opałowych. Szacujemy maksymalną zdolność na 360 tys. ton rocznie – powiedział - Artur Wasil, prezes zarządu Bogdanki.
Dodał, że Bogdanka nie jest technologicznie przystosowana do tego, by produkować węgiel do celów opałowych, m.in. ze względu na rozdrobnienie węgla, który jest wydobywany oraz ze względu na zakład przeróbczy.
- Nowy zakład jest ustawiony tylko pod węgiel dla energetyki zawodowej - zwrócił uwagę Wasil.
W br. – jak powiedział Artur Wasil - spółka może wyprodukować i dostarczyć ok. 260 tys. ton węgla do celów opałowych. Cena węgla typu groszek wynosi w Bogdance ok. 1,2-1,3 tys. zł.
- Zwiększenie wydobycia tego typu węgla nie zmieni łącznego wolumenu produkcji zaplanowanego na ten rok. Plan produkcyjny Bogdanki na ten rok to 9,5 mln ton – zwrócił uwagę.
Zauważył, że jeśli chodzi o zwiększenie wydobycia węgla do celów energetycznych, to inwestycje w górnictwie są długoterminowe.
- Możemy mówić o zmianach za kilka lat. W przypadku Bogdanki są dwa podstawowe ograniczenia, które nie pozwalają nam istotnie zwiększyć produkcji: wydolność szybów i zasoby ludzkie, czyli dostępność pracowników. Można sobie wyobrazić wydobywanie tylko z pokładów najlepszej jakości, ale to byłoby szkodliwe dla spółki w późniejszym okresie. Musimy łączyć lepsze i gorsze pokłady – wyjaśnił prezes Bogdanki.
Przypomniał ponadto, że projekt Ostrów jest zamrożony.
- W Ostrowie planowaliśmy budowę dwóch szybów, ale nie do celów wydobycia węgla. Jeśli byśmy chcieli to zmienić, to wymagałoby wykonania nowych raportów środowiskowych, otrzymania nowej decyzji. Trzeba byłoby przetransportować węgiel z obszarów peryferyjnych do zakładu przeróbczego - - tłumaczył.
Przypomnijmy, że budowę szybów i infrastruktury technicznej na powierzchni przewidywano wstępnie na lata 2025-2032. Realizacja programu i osiągnięcie docelowych poziomów produkcyjnych ze złoża Ostrów planowane było ok. 2034 r.
Bogdanka otrzymała w 2017 r. koncesję na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża Ostrów w obszarze górniczym Ludwin, o zasobach operatywnych szacowanych na poziomie ok. 186 mln ton węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.