Ponad dwa kilometry w głąb ziemi ma sięgać otwór rozpoznawczy Bonarówka-1K. Za jego pomocą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA ma rozpoznać występowanie ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie Strzyżowa.
Otwór Bonarówka-1K ma zostać wykonany w rejonie położonej pięć kilometrów na południe od Strzyżowa wsi Brzeżanka, na działce o numerze ewidencyjnym 820. Miejsce to znajduje się na obszarze koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż w obszarze Sobniów-Kombornia-Rogi Nr 4/2001/Ł.
Planowane prace wiertnicze zakładają wykonanie kierunkowego otworu poszukiwawczego o projektowanej maksymalnej głębokości 2300 m. Maksymalna długość otworu wynosić ma 2595 m. Prócz tego przewiduje się m.in. prace sejsmiczne, w tym profile 2D metodą dynamitową.
Prace przeprowadzone mają być na terenie leśnym. W dokumentacji zapisano, że najbliższe zabudowania oddalone o około 723 m od terenu wiertni to budynki mieszkalne typu zagrodowego.
Otwór wiercony ma być w granicach Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Chociaż uchwała rr XLVIII/990/14 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z 23 czerwca 2014 r., powołująca do istnienia wspomniany park zakazuje realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, to jednak w myśl ustawy o ochronie przyrody zakazy odnoszące się do obszarów chronionego krajobrazu, nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego. Taką inwestycją jest poszukiwanie złóż kopalin objętych własnością górniczą. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie stwierdziła 24 czerwca 2022 r. brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko zakładanego przedsięwzięcia, czyli wiercenia otworu rozpoznawczego Bonarówka-1K.
Prace wiertnicze obejmą część oddziału leśnego 341-c w leśnictwie Godowa. Wymagane będzie wylesienie 1,7757 ha terenu, na którym około 60 proc. drzewostanu stanowi jodła pospolita, około 20 proc. modrzew europejski, a resztę brzoza brodawkowata i sosna zwyczajna.
Położony na południe od Rzeszowa Strzyżów dotychczas nie kojarzył się z górnictwem. W przeszłości eksploatowano tu gliny i żwiry. Ponadto na terenie miasta znajduje się wykonany techniką górniczą tunel kolejowy. Wydrążono go podczas drugiej wojny światowej. Miał pełnić funkcję schronu dla pociągu specjalnego, którym podróżował wódz Trzeciej Rzeszy, Adolf Hitler.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W oddalonej o 2 - 3 km Węglówce wykorzystywano ropę od 1418 r. Od 1888r wydobywana na skalę przemysłową, są tam szyby i urządzenia kopalniane z XIXw. Dla tego nie można się zgodzić z twierdzeniem, że te tereny nie kojarzyły się z górnictwem.