- Zaszczyt goszczenia Światowego Forum Miejskiego to przede wszystkim efekt transformacji, jaką w ostatnich latach przeszły Katowice - ocenił prezydent tego miasta Marcin Krupa. Na WUF11 rozpoczynające się oficjalnie w poniedziałek, 27 czerwca, zarejestrowało się ok. 22 tys. osób.
Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Miejscem organizacji 11. edycji WUF pod hasłem Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (MCK).
Organizatorem wydarzenia jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Po stronie polskiej Światowe Forum Miejskie przygotowują Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice. Niedziela była dniem zero WUF11; oficjalne otwarcie odbędzie się w poniedziałek.
W porannej rozmowie na antenie Radia Katowice prezydent miasta Marcin Krupa przypomniał, że po niedzielnej ceremonii podniesienia flag teren Forum stał się obszarem pod jurysdykcją ONZ. Już w niedzielę pojawiło się tam 5,5 tys. osób. - Na WUF11 zarejestrowało się ok. 22 tys. osób, co jest rekordową liczbą, jeśli chodzi o tego typu imprezy organizowane w Katowicach - zauważył.
- Patrząc na wszystkich 11 edycji światowych szczytów miejskich w różnych częściach świata, zbliżamy się do rekordu Malezji, to było 23 tys. (gości) - powiedział Krupa.
- To, że jesteśmy zaszczyceni goszczeniem World Urban Forum w Katowicach, to jest przede wszystkim wynik transformacji, którą miasto Katowice przeszło. Trzeba zwrócić uwagę na to, że my poprzez tę transformację z przemysłu ciężkiego, przemysłu węglowego, przeszliśmy na miasto nowoczesne, na miasto kultury, biznesu outsourcingowego przy bardzo niskich kosztach społecznych - i to wszystko zostało zauważone - podkreślił prezydent miasta.
Krupa dodał, że przemiany, które dokonały się w Katowicach doceniają burmistrzowie innych miast, którzy przyjechali na Śląsk. Zaznaczył, że proces transformacji, którego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców, nie jest jeszcze zakończony. Mówił m.in. o konieczności zacierania różnic pomiędzy różnymi częściami Katowic.
Podczas WUF11 burmistrzowie miast z różnych części świata mają opublikować Deklarację Katowicką. Krupa, nie zdradzając jej treści, powiedział tylko, że będzie w niej mowa o działaniach prodemokratycznych i połączeniu demokracji z działaniami społecznymi.
- Forum musi być taką naszą lekcją dla wszystkich włodarzy miast. Jeżeli będziemy dobrze słuchać i jeżeli będziemy się uczyć, to znaczy, że będziemy rzeczywiście postępować zgodnie z tym przepisem, który już od dawna funkcjonuje, czyli 17 celami zrównoważonego rozwoju (...). To jest nasz przepis, a jak go realizować, będziemy właśnie dyskutowali na World Urban Forum - podsumował prezydent Katowic.
Program czterodniowych obrad w ramach WUF11 obejmuje m.in. sześć sesji dialogowych i nadzwyczajny dialog na temat reagowania na kryzysy miejskie, pięć zgromadzeń, 15 okrągłych stołów, 13 sesji specjalnych, a także szkolenia i spotkania networkingowe. W strefie wystawowej Urban EXPO państwa, miasta, organizacje i firmy będą prezentowały osiągnięcia i rozwiązania dla miast w zakresie infrastruktury, mobilności, ochrony środowiska czy dostępności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.