Równo 100 lat temu do życia został powołany Wyższy Urząd Górniczy. Z tej właśnie okazji w piątek, 24 czerwca, w Katowicach odbyły się uroczystości jubileuszowe nadzoru górniczego. Jak wskazano głównym zadaniem WUG w dalszym ciągu jest dbanie o bezpieczeństwo w kopalniach, ale też o racjonalne gospodarowania zasobami naturalnymi. Listy z gratulacjami do szefów i pracowników nadzoru górniczego skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki. W czasie uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć górników i ratowników, którzy stracili życie w kwietniu br. w katastrofach w kopalniach Pniówek i Zofiówka.
Na uroczystościach zaprezentowano film, w którym podsumowano wiek działalności WUG. Przypominano w nim m.in., że Urząd został powołany do życia parę dni po tym jak część Górnego Śląska przyłączono do Polski, a z nią sporo zakładów przemysłowych , w tym kopalń, które weszły pod jurysdykcję nowego urzędu. Pierwszym szefem WUG, a dokładnie starostą górniczym, był Zygmunt Malawski. Kierował nim przez 17 lat, nikt później już tak długo nie piastował tego stanowiska. WUG opierał się w swojej działalności o pierwsze prawo górnicze, które powstało w 1932 r. Obecnie podstawą jego działalności jest ustawa z 2011 r. Urzędowi pod koniec 2021 r. podległo 7498 zakładów górniczych, zatrudniających przeszło 160 tys. pracowników.
Po projekcji filmu głos zabrał prezes WUG dr inż. Adam Mirek, który podkreślił, że jubileusz jest świętowany w trudnych czasach. Wskazał tu na pandemię, wojnę w Ukrainie oraz katastrofy w jastrzębskich kopalniach. Prezes podkreślił, że głównym zadaniem Urzędu jest dbanie o bezpieczeństwo ludzi zatrudnionych w przemyśle wydobywczym. Przytoczył dane, mówiące o tym, że po wojnie w kopalniach rocznie dochodziło nawet do kilkuset wypadków śmiertelnych.
- Teraz jest ich kilkanaście. W gorszych latach liczba ta sięga kilkudziesięciu – powiedział.
Szef WUG wskazał także, że nadzór stara się być nie tylko instytucją kontrolną, ala także partnerem dla przedsiębiorców górniczych, po to by odnajdywać problemy i wspólnie je rozwiązywać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.