Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie wszczęła 22 czerwca postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: Wykonanie dwóch otworów wiertniczych WOLIN EAST1 i WOLIN WEST1. To kolejny krok formalny niezbędny, aby kanadyjska spółka Central European Petroleum Ltd. mogła w przyszłości rozpocząć eksploatację węglowodorów w rejonie wyspy Wolin.
Szczeciński RDOŚ wszczął postępowanie na wniosek pełnomocnika Central European Petroleum Ltd. Wniosek ten został złożony 13 lipca 2020 r., jednak zainteresowanie Kanadyjczyków wolińską ropą naftową i gazem ziemnym datuje się niemal od 2005 r., kiedy to natrafili na mapę ukazującą złoże gazowo-kondensatowe Heringsdorf w północno-wschodnim zakątku Republiki Federalnej Niemiec, kończące się dosłownie na granicy z Polską w rejonie wyspy Uznam.
- W CEP nie uwierzyliśmy, że granica złoża gazu zbiega się z granicą polityczną. Wyszukaliśmy publicznie dostępne informacje, włączając publikacje znalezione w niemieckiej literaturze geologicznej i niemieckich archiwach publicznych w Hanowerze, które przedstawiały strukturę Heringsdorf, złoże i kontakt gaz–woda rozciągający się na obszar Wolina - mówili w 2020 r. w wywiadzie opublikowanym przez Przegląd Geologiczny przedstawiciele spółki.
W obszarze koncesji Wolin prace poszukiwawcze spółka Central European Petroleum Ltd. rozpoczęła w grudniu 2017 r., napotykając przy tym na pewne przeciwności. W październiku 2019 r. Kanadyjczycy wystąpili do Lasów Państwowych o dzierżawę gruntów leśnych o powierzchni około 3,85 hektara wraz z ich wylesieniem pod lokalizację wiertni i wywiercenie dwóch otworów poszukiwawczych na terenie Nadleśnictwa Międzyzdroje. Złożony wniosek dotyczył gruntów położonych w leśnictwie Lubiewo, obręb Świnoujście 16, działki 154, 155/1. Nadleśnictwo Międzyzdroje nie wyraziło wówczas zgody na dzierżawę gruntu. Spółka postanowiła odwiercić dwa otwory z platform wiertniczych usytuowanych w Zatoce Pomorskiej, na głębokość do około 2700 metrów.
Wolińskie złoże gazu ziemnego znajduje się w skałach dolomitowych. Natomiast złoża ropy naftowej w tamtym rejonie występują w osadach równi platformy węglanowej dolomitu głównego.
W przeszłości prowadzone było już wydobycie ropy naftowej w tej części Polski. Istniała kopalnia Międzyzdroje, położona na południe od tego miasta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.