Wyższy Urząd Górniczy obchodzi setne urodziny. Ta niezwykle ważna dla województwa śląskiego instytucja oraz 11 podległych jej okręgowych urzędów, dbają o bezpieczeństwo pracowników niemal 7500 zakładów górniczych w całym kraju. Nie tylko pilnują przestrzegania przepisów, ale też współpracują z przedsiębiorcami, uczelniami, innymi rządowymi i społecznymi organizacjami.
Obchody jubileuszu nadzoru górniczego odbędą się 24 czerwca w Katowicach. Patronatem honorowym objął je prezydent RP Andrzej Duda. Na uroczystą akademię zaproszono przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzystów, przedstawicieli instytucji publicznych, szefów górniczych spółek, naukowców.
– Wyższy Urząd Górniczy nie rozwiąże problemów bezpieczeństwa pracy w kopalniach sam. Po pierwsze – jest nas za mało, a po drugie – przepisy mówią wyraźnie, że za bezpieczeństwo w zakładzie górniczym odpowiadają przedsiębiorca i kierownik ruchu zakładu górniczego. WUG ma kontrolować, czy dobrze to robią. Od wielu lat nad tym pracujemy. Stąd nasze ciągłe kontrole, ale także wszystkie komisje do spraw zagrożeń, w których w toku analiz i dyskusji porządkowana jest eksploatacja, a eksperci podpowiadają, jak w danej sytuacji prowadzić wydobycie. Jesteśmy państwowym operatorem, który mówi: „Słuchajcie, widzimy, że można coś zrobić jeszcze lepiej, bezpieczniej”. Jesteśmy też inicjatorem nowych rozwiązań – mówi dr Adam Mirek, prezes WUG.
Przypomnijmy, WUG w Katowicach powołano do życia rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 czerwca 1922 r. Przez cały okres swojego funkcjonowania Urząd wraz z podległymi mu jednostkami dostosowywał formy działalności do zmian o charakterze społecznym, gospodarczym i ekonomicznym, którym podlegał polski sektor wydobywczy.
Stał na straży bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Egzekwował przestrzeganie górniczych przepisów, tworzył je, stwierdzał kwalifikacje górnicze, edukował, doradzał, chronił i współpracował z przedsiębiorcami górniczymi oraz wieloma instytucjami rządowymi, samorządowymi, społecznymi oraz naukowymi. Efekt to spadek wypadkowości w górnictwie, rosnący poziom bezpieczeństwa pracy w zakładach górniczych, a także proekologiczne działania na terenach poeksploatacyjnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.