Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach straż pożarna zyskuje sprzęt specjalistyczny.
Aż 48 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa śląskiego otrzymało wiosną br. promesy na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Łączna kwota dofinansowania zakupu 10 ciężkich, 30 średnich i 8 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych to prawie 38 mln zł.
Podczas gdy ochotnicze straże pożarne czekają na wymarzony sprzęt, zawodowi strażacy mogą się już dziś nim cieszyć. W maju Komenda Powiatowa PSP w Kłobucku otrzymała dwa samochody ratowniczo-gaśnicze i jeden samochód specjalny. Są to: ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 5,1/38 Scania, lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy Ford Ranger oraz średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 3,1/27 Scania. Nowy nabytek, samochód Scania GBA typu średniego, już wszedł do służby. Auto z napędem na wszystkie koła dysponuje ponadto pełnym, nowoczesnym wyposażeniem, które jest niezbędne przy podejmowaniu akcji ratunkowych i pożarniczych.
Wartość zakupionych pojazdów to prawie 2,5 mln zł. Zakup pojazdów był możliwy m.in. dzięki Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
– Dzięki dobrej woli, życzliwości i doskonałej współpracy między KP PSP w Kłobucku a parlamentarzystami, komendantem głównym PSP, śląskim komendantem wojewódzkim PSP, WFOŚiGW w Katowicach, a także starostą, burmistrzami i wójtami powiatu kłobuckiego możemy cieszyć się z nowego samochodu. Jesteśmy wdzięczni za docenienie naszych działań. Po wielu latach KP PSP w Kłobucku doczekała się nowych wozów bojowych oraz nowego sprzętu niezbędnego do działań ratowniczo-gaśniczych – podkreślają strażacy na swym blogu.
Z nowego sprzętu cieszą się również strażacy ochotnicy z terenu województwa śląskiego. W tym roku z remizy PSP w Raciborzu do akcji wyjechały po raz pierwszy samochody: GCBA 5/38/4,6 ze zbiornikiem wody o pojemności 5 m, autopompą dwuzakresową o wydajności 38 hl/min i 4,6 hl/min przy ciśnieniu 40 barów, na podwoziu Scania P410 z napędem 4x4 oraz GBA 3/27/4,8 ze zbiornikiem wody o pojemności 3 m, autopompą dwuzakresową o wydajności 27 hl/min i 4,8 hl/min przy ciśnieniu 40 barów na podwoziu Scania P360 z napędem 4x2.
Nowym sprzętem chwalą się również strażacy ochotnicy. Średni samochód bojowy Scania P400 otrzymała Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Wodzisławia Śląskiego. Ciężki samochód bojowy Scania GCBA5/38 trafił do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rydułtowach, a kolejny średni samochód bojowy Renault uzupełnił wyposażenie Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gogołowej.
Warto dodać, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek służb ratowniczych z terenu województwa śląskiego w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”. Beneficjentami środków są podmioty, z wykluczeniem państwowych jednostek budżetowych, znajdujące się na liście zaakceptowanej przez Ministra Środowiska i Klimatu w ramach porozumienia Ministrów: Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Środowiska i Klimatu z dnia 23 lutego 2021 r. w sprawie współdziałania w zakresie zwalczania zagrożeń dla środowiska. Formą dofinansowania jest dotacja w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Wnioski wraz z załącznikami należy dostarczyć do siedziby WFOŚiGW w Katowicach w terminie do 30 grudnia 2022 r.
Przypomnijmy, że Państwowa Straż Pożarna obchodzi w br. jubileusz 30-lecia swego istnienia w obecnym kształcie. Formacja powstała w 1992 r. jako zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt, przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.