Już od 100 lat stoi na straży górniczych przepisów i racjonalnego zarządzania surowcami. Taki szczególny jubileuszu obchodzi Wyższy Urząd Górniczy i właśnie jemu poświęcamy znaczną cześć nowego wydania Górniczej, która do naszych Czytelników trafi już w czwartek, 23 czerwca. Z tej okazji w tym wydaniu znajdzie się specjalny jubileuszowy dodatek, w którym zamieściliśmy m.in. rozmowę z szefem WUG dr. inż. Adamem Mirkiem, którą przeprowadziła red. Adlona Minorczyk-Cichy.
Z okazji jubiluszu odbędzie się uroczysta akademia oraz przygotowano kapsułę czasu, która zostania wmurowana w specjalne miejsce przygotowane w gmachu budynku. Znajdą się niej m.in. kopie aktów prawnych związanych z nadzorem górniczym oraz branżowe periodyki, w tym Górnicza.
W nowym numerze będzie nie tylko o jubileuszu WUG ale także o działaniach, które prowadzi Urząd w związki z katastrofą, do której w kwietniu doszło w kopalni Pniówek. Posiedzenie komisji, która ma ustalić przyczyny i okoliczności tego zdarzenia odbyło się we wtorek, 21 czerwca.
Skupiamy się także na kwestii dopłat do węgla, które proponuje rząd dla odbiorców indywidualnych. O tym jak ma wygląda pisze red. Jacek Madeja. Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej oraz szef całej górniczej Solidarności wskazuje, że wprowadzenie ceny gwarantowanej proponowanej przez rząd, powinno zostać najpierw poprzedzone wyjaśnieniem wielu niewiadomych.
W nowym numerze odnosimy się także do ważnej rocznicy dla regionu. 100 lat temu część Górnego Śląska została przyłączona do Polski. Tym, samym II RP pozyskała znaczną część przemysłu ciężkiego, w tym kopalnie węgla kamiennego. Pokazujemy także jak młode państwo budowało „węglówkę”, która umożliwiła transport wydobytego surowca do portów.
W nowym wydaniu nie może zabraknąć informacji prosto z kopalń. Sprawdzamy jakie są szanse, aby Bolesław Śmiały sięgnął po nowe złoże Za Rowem Bełckim. Ponadto red. Kajetan Berezowski przyjrzał się inwestycjom w ruchu Marcel kopalni ROW. Ma tam zostać uruchomiona klimatyzacja centralna o mocy chłodzącej 6 MW. Modernizuje się także kopalnia Mysłowice-Wesoła. Inwestycje mają pozwolić na ograniczanie kosztów związanych z eksploatacja górniczą.
W lubelskiej Bogdance także sporo się dzieje. Zakończyły się tam testy urządzenia do podawania połączonych elementów obudowy do czoła przodka. Wynalazek to całkowicie polski patent. Znacznie ogranicza czas wykonywanych robót i sprzyja bezpieczeństwu pracy. Przyglądamy się także jak hałdy mogą stać się idealnym miejscem dla instalacji fotowoltaicznych. Działania w tym kierunku podejmuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń. W ten sposób chce zagospodarować na początek 170 ha.
W dziale Po szychcie wyjaśniamy natomiast dlaczego ratownicy lubią rybki. Okazuje się bowiem, że akwaria w kopalnianych stacjach ratownictwa górniczego są nie tylko z powodu hobby i walorów estetycznych. Mają one bardzo duże znaczenie dla sprzętu, który w czasie akcji nie może zawieść ratowników.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.