Pięć kolejnych umów o współpracy w sektorze energetyki jądrowej podpisano w środę podczas 5. polsko-francuskiego dnia przemysłu jądrowego. Jak podkreślał wiceprezes koncernu EDF Vakis Ramany, Francja chce włączyć Polskę w europejskie łańcuchy dostaw.
- Umowy o współpracy z EDF podpisały Uniserv, Telefonika Kable, Polimex Mostostal, Sefako i ZRE Katowice. Z kolei Budimex podpisał porozumienie z firmą Bouygues TP. Jak podkreślał wiceprezes EDF Vakis Ramany, francuska oferta budowy reaktorów EPR dla polskiego programu jądrowego ma zdecydowane poparcie rządu Francji. Chcemy, aby Polska była częścią strategii EDF i europejskiego łańcucha dostaw - podkreślał Ramany.
W spotkaniu zorganizowanym przez francuski koncern energetyczny EDF, Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska oraz stowarzyszenie handlowe francuskiego przemysłu jądrowego Gifen wzięli udział przedstawiciele prawie 100 firm: 71 polskich i 23 francuskich.
Jak zaznaczył Ramany, strategia EDF przewiduje budowę mniejszej wersji reaktora EPR - o mocy 1200 zamiast 1650 MW - oraz jeszcze mniejszy reaktor NUWARD o mocy 340 MW. - W ten sposób lepiej będzie można dostosować się do wymagań klientów - podkreślał wiceprezes francuskiego koncernu, dodając, że takie podejście może także zmobilizować rozwój europejskiego łańcucha dostaw.
Dyrektor polskiego biura EDF Thierry Deschaux zaznaczył, że koncern mobilizuje polski przemysł do budowy EPR, wzorując się na udziale przemysłu brytyjskiego w projekcie Hinkley Point C. Mobilizacja łańcucha dostaw w Polsce jest już na etapie konkretnych działań, EDF przeprowadził już 16 wizyt w ramach wstępnej kwalifikacji firm do współpracy - z 30 planowanych na ten rok. W 2022 r. francuski koncern podpisał też jedną umowę na prace projektowe z polską firmą, a druga umowa jest w przygotowaniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.