Do czterdziestu kilometerów na godzinę przyspieszą pociągi obsługujące ekspedyt PGNiG Barnówko w województwie zachodniopomorskim. Znany jest już zakres prac, jakie PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają przeprowadzić na tej trasie jesienią.
Barnówko znajduje się na północ od Dębna w powiecie myśliborskim. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo od ponad dwudziestu lat użytkuje tam ekspedyt. Odbywa się tam przeładunek ropy naftowej i siarki do cystern kolejowych. Dzięki ekspedytowi funkcjonuje ślepo zakończona linia kolejowa nr 430 Barnówko - Kostrzyn. Stanowi ona ciąg w większości rozebranej dawnej trasy łączącej niegdyś stacje Kostrzyn i Stargard Szczeciński. Przewozy na linii 430 odbywają się w zależności od fragmentu z prędkością od 20 do 40 km/h. To wyraźnie mniej, niż prędkość konstrukcyjna tej linii, zaplanowana na 60 km/h.
- Dla zapewnienia możliwości płynnych przejazdów prowadzone są bieżące prace. Obecnie realizowana jest wymiana nawierzchni na bocznych torach w obrębie stacji Dębno Lubuskie, natomiast od września do października planowane są roboty na torze głównym tej stacji. Łącznie wymieniony będzie około 1 km toru. Pozwoli to na zwiększenie prędkości z 20 do 40 km/h. Prace prowadzone są w uzgodnieniu z PGNiG. Trasa wykorzystywana jest do przewozu ładunków do ekspedytu ropy i siarki w Barnówku. Pociągi korzystają z niej średnio co 2-3 dni. Przewozy prowadzi Lotos Kolej - informuje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
W ostatnim czasie na trasie nie odnotowano żadnych nieprzewidzianych zdarzeń. Znajdujące się na trasie przejazdy kolejowo-drogowe są zabezpieczone zgodnie z przepisami i zapewniają całkowite bezpieczeństwo, przy przestrzeganiu przepisów przez użytkowników dróg. Na tę chwilę PKP PLK nie ma planów zmiany kategorii przejazdów.
Kolejowy ekspedyt w Barnówku jest jednym z dwóch tego typu punktów przeładunkowych używanych przez PGNiG w Polsce. Drugim jest terminal ekspedycyjny Wierzbno niedaleko Międzychodu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.