- Poniedziałkowa sesja nie przyniosła znaczących zmian głównych krajowych indeksów, a WIG20 zakończył notowania w obrębie kilkudniowego trendu bocznego - powiedział PAP Biznes kierownik zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Michał Krajczewski. Jego zdaniem, jest nieco większa szansa, że indeks blue chipów wybije się z tej konsolidacji górą, czemu pomóc mogą wyprzedane rynki zagraniczne. -
- Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na głównych indeksach warszawskiego parkietu, a na WIG20 mieliśmy kontynuację konsolidacji, która buduje się pod poziomem 1.700 pkt. To, przy jednak lekkim odbiciu na rynkach zagranicznych pokazuje, że nasz rynek nie przyciąga inwestorów - powiedział PAP Biznes kierownik zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas Michał Krajczewski.
- Na spółkach surowcowych czy paliwowych mieliśmy dość wyraźną wyprzedaż, co było pokłosiem wyraźnych, spadków cen surowców na globalnych rynkach z poprzednich sesji. Natomiast wyraźne lepiej zachowywały się spółki związane z branżą informatyczną czy telekomunikacyjną, a także na tle rynku nieźle radziły sobie banki, którym sprzyja światowy trend wzrostu stóp procentowych - dodał.
Według Krajczewskiego dużo więcej w poniedziałek działo się na rynku długu, gdzie krajowe 10-latki przekroczyły kolejną barierę rentowności na poziomie 8 proc.
To pokazuje, że w ślad za globalnym trendem podwyżek stóp procentowych, presja na RPP utrzymuje się - powiedział analityk.
Zdaniem Krajczewskiego w bardzo krótkim terminie decydujący wpływ na trend będzie mieć kierunek wybicia z lokalnej konsolidacji budującej się na WIG20.
- Moim zdaniem mamy nieco większą szansę na wybicie górą, co wiązałoby się z próbą zamknięcia luki znajdującej się nieco powyżej 1.700 pkt. Pomóc temu mogą rynki zagraniczne, gdzie po wyraźnych spadkach, jesteśmy dość mocno +wyprzedani+, a tym samym jakieś odreagowanie jest możliwe - dodał analityk.
WIG20 zakończył poniedziałkowe notowania wzrostem o 0,19 proc. do 1.679,89 pkt., WIG zwyżkował o 0,59 proc. do 52.939,91 pkt. Najwięcej, o 2,17 proc., do 4.026,3 pkt. zyskał natomiast reprezentujący średnie spółki mWIG40, a na niewielkim 0,28 proc. spadku zakończył notowania sWIG80, zamykając poniedziałkową sesję na 16.958,54 pkt.
Obroty na szerokim rynku wyniosły 0,651 mld zł, z tego 0,516 mld przypadło na spółki z WIG20.
Największe obroty na rynku zanotowały KGHM (98 mln zł) i PKN Orlen (74 mln zł).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.