17 czerwca 1922 r., rozporządzeniem wojewody śląskiego utworzono Policję Województwa Śląskiego.
Jej zadaniem było utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze całego województwa śląskiego, które powstało po podziale Górnego Śląska między Polskę i Niemcy oraz oficjalnym przejęciu władzy przez polską administrację nad przyznanym jej obszarem. Policja Województwa Śląskiego była niezależna od Policji Państwowej i pełniła swoje obowiązki aż do wybuchu II wojny światowej.
Okoliczności powstania oraz historię formacji przybliża wystawa „Policja Województwa Śląskiego w II RP", przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i udostępniona z tej okazji od dziś na stronie internetowej .
Wystawa powstała w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej i ma charakter edukacyjny. Przygotowana jest w formie pliku cyfrowego gotowego do pobrania oraz samodzielnego wydrukowania.
Wystawa elementarna Policja Województwa Śląskiego w II RP, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, prezentuje historię Policji Województwa Śląskiego, utworzonej po podziale Górnego Śląska miedzy Polskę i Niemcy w czerwcu 1922 r. jako formacji bezpieczeństwa na obszarze województwa śląskiego.
Policja Województwa Śląskiego była równoprawna oraz niezależna od Policji Państwowej i pełniła swoje obowiązki aż do wybuchu II wojny światowej. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1940 r. wielu śląskich policjantów dostało się do sowieckiej niewoli. Większość z nich trafiło do Obozu Specjalnego NKWD w Ostaszkowie i wiosną 1940 r. zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w Kalininie (obecnie Twerze).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.