W Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach we wtorek, 14 czerwca, odbyło się drugie posiedzenie komisji, która bada przyczyny i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka.
Przypomnijmy, że do katastrofy doszło 23 kwietnia br. W chodniku nadścianowym D-4a w pokładzie 412łg+łd i 412łg doszło do wstrząsu górotworu o energii 4,0 x 10^6 J. Spowodował on wydzielenie się metanu do wyrobisk. W katastrofie życie straciło dziesięciu górników - siedmiu z ruchu Zofiówka oraz trzech z Zakładu Odmetanowania Kopalń.
Jak podał Urząd, komisja, kierowana przez dyrektora Departamentu Górnictwa WUG Zbigniewa Rawickiego rozszerzona została o specjalistów reprezentujących Politechnikę Śląską w Gliwicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa oraz o przedstawiciela organizacji związkowej.
W trakcie posiedzenia przedstawiciel przedsiębiorcy przedstawił zakres przedsięwzięć podjętych w rejonie zdarzenia po zakończeniu akcji ratowniczej. Natomiast dyrektor OUG w Rybniku przekazał informacje o prowadzonych przez urząd czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia. Wyodrębnione spośród członków komisji zespoły pracują nad kompleksowym wyjaśnieniem zagadnień związanych z przyczynami zaistnienia wstrząsu, charakterem tego zjawiska, współwystępowaniem zagrożeń naturalnych, zwłaszcza tąpaniami i metanowego w analizowanym rejonie, a także oceną przeprowadzonej akcji ratowniczej. Kierujący zespołami przedstawili stan zaawansowania prac nad poszczególnymi zagadnieniami.
Przypomnijmy, że komisja została powołana 25 kwietnia przez prezesa WUG dr. inż. Adama Mirka. 5 maja przeprowadzone zostały oględziny miejsca tąpnięcia. Natomiast 12 maja odbyło się pierwsze posiedzenie ekspertów.
Akcja w ruchu Zofiówka rozpoczęła się 23 kwietnia o godzinie 3.40. O wstrząsie i poszukiwaniu 10 pracowników powiadomiono dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku o godzinie 4.15. Trwającą 4 dni akcję ratowniczą prowadzono z udziałem zastępów własnych kopalni, kopalń sąsiednich i zastępów CSRG w Bytomiu. Podczas akcji, w objętym skutkami tąpnięcia chodniku, kolejno odnajdywano zaginionych pracowników. Akcję zakończono 27 kwietnia o o godz. 15.50.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.