Poniedziałkowa,13 czerwca, sesja na Wall Street przyniosła gwałtowną wyprzedaż, a indeks S&P 500 wszedł w rynek niedźwiedzia, notując najniższy poziom od marca 2021 r. Rynki obawiają się możliwości wystąpienia recesji w związku z polityką banków centralnych, które podnoszą stopy proc. w celu walki z inflacją.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 876 pkt, czyli 2,79 proc. i wyniósł 30 516,74 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 3,88 proc. i wyniósł 3 749,63 pkt. Indeks znalazł się na koniec dnia w strefie bessy, notując zniżkę od poprzedniego szczytu o ponad 20 proc. Ostatni raz S&P 500 był w strefie niedźwiedzia wiosną 2020 roku, tuż po wybuchu pandemii koronawirusa.
Nasdaq Composite spadł o 4,68 proc. i zamknął sesję na poziomie 10 809,23 pkt. Indeks jest na najniższym poziomie od listopada 2020 r.
Rynki obawiają się o pogarszające się otoczenie makroekonomiczne.
- Majowy raport o CPI w USA wykazał niewielkie oznaki szczytu inflacji, chociaż nadal spodziewamy się, że nastąpi on wkrótce. Raport sugeruje również bardziej jastrzębią komunikację Fedu i wyższe ryzyko recesji. Nastroje inwestorów i konsumentów pogorszyły się. Widzimy 40-proc. szansę na wystąpienie łagodnej recesji - ocenił Ed Yardeni, prezes Yardeni Research.
- Inwestorzy walczą o przetrawienie ciągłej ewolucji ryzyka. Najnowsze dane o inflacji w USA nie dostarczyły oznak szczytowej presji cenowej, na którą wielu miało nadzieję, a dane gospodarcze ogólnie mówią nam, że jesteśmy pod koniec cyklu - powiedziała Madison Faller, globalny strateg w JPMorgan Private Bank.
W środę, 15 czerwca, o godz. 20.00 czasu polskiego opublikowany zostanie komunikat po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA, a 20.30 prezes J. Powell będzie miał konferencję prasową.
- Sytuacja trochę się pogorszy. Bardzo trudno będzie o wzrosty na rynkach akcji, gdy Fed nadal będzie wywierać jastrzębią presję. Nie ma mowy, żeby z ekonomicznego punktu widzenia mogli nacisnąć hamulce przy inflacji bez hamowania wzrostu PKB. To zabawne, że wciąż mamy osoby zaprzeczające nadchodzącej recesji - powiedziała Victoria Greene, dyrektorka ds. inwestycji w G Squared Private Wealth.
- Przekonanie, że istnieje możliwość miękkiego lądowania to kpina. Chociaż zacieśnianie polityki monetarnej aż do możliwości wystąpienia recesji to nie jest łatwe zadanie, Rezerwa Federalna musi wskazać chęć podniesienia stóp procentowych o ponad pół punktu procentowego na nadchodzących posiedzeniach, jeśli inflacja nadal będzie zaskakiwać w górę - wskazywała Danielle DiMartino Booth, główny strateg Quill Intelligence.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.