- Bardziej umiarkowany przekaz ze strony prezesa NBP może zwiększyć presję na osłabienie złotego i spadek rentowności krajowego długu - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki. Zdaniem stratega, spadek krzywej rentowności krajowego długu będzie jednak możliwy, jeśli złoty będzie stabilny, a EUR/PLN nie oddali się za mocno od 4,60.
W czwartek na rynku panowała dość spora zmienność, którą dostarczyły dwa banki centralne czyli NBP i EBC. Na EUR/PLN atakowane były okolice 4,60, gdzie znajduje się górne ograniczenie trwającego od końca maja zakresu zmian, a tym samym pojawiała się presja na osłabienie złotego - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki.
Zdaniem stratega PKO BP, takie zachowanie polskiej waluty można wiązać z nieco bardziej umiarkowaną decyzją RPP i dzisiejszym, bardziej umiarkowanym przekazem ze strony prezesa NBP.
- Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami, ale rynek zakładał ruch o 100 pb, a być może nawet więcej. Natomiast ton dzisiejszej wypowiedzi prezesa Glapińskiego sygnalizuje zbliżający się koniec cyklu podwyżek stóp procentowych - powiedział Budzicki.
Prezes NBP wspomniał, iż spodziewa się oraz widzi symptomy zbliżającego się spowolnienia gospodarczego - dodał strateg PKO BP.
Profesor Glapiński powiedział również, że chce walczyć z inflacją, a nie doprowadzić do recesji i jego zdaniem w okresie letnim inflacja w Polsce osiągnie szczyt. - To wskazuje, że cykl podwyżek stóp może dobiegać końca - powiedział strateg PKO BP.
Zdaniem Budzickiego, z punktu widzenia waluty te sygnały zostały odebrane negatywnie i z tego powodu mamy taką a nie inną reakcję na złotym. Te sygnały mogą ciążyć złotemu w kolejnych dniach i poziom 4,60 może być poważnie testowany - dodał
- W tej chwili zbliżamy się stopniowo do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych. Spodziewamy się, że w lecie inflacja się ustabilizuje, później zacznie spadać, wolno. Przy utrzymaniu tarcz antyinflacyjnych rządu spodziewamy się, że pod koniec przyszłego roku, w ostatnim kwartale, sytuacja będzie opanowana. Co nie znaczy, że inflacja będzie w ramach naszego celu, jeszcze nie, ale będzie pod całkowitą kontrolą - powiedział podczas czwartkowej konferencji prezes NBP.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniu 8 czerwca podwyższyła stopy procentowe o 75 pb w tym referencyjną do 6 proc., lombardową do 6,5 proc., depozytową do 5,5 proc., a także redyskontową weksli i dyskontową weksli odpowiednio do 6,05 proc. i do 6,1 proc. Było to dziewiąte z rzędu posiedzenie RPP z podwyżką stóp.
Na posiedzeniu z 9 czerwca br. Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC podał, że podwyżki stóp proc. rozpoczną się w lipcu (o 25 pb), kolejna będzie we wrześniu, a ścieżka wzrostu stóp proc. będzie stopniowa i stabilna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.