Wspinaczka po ścianach nieczynnego kamieniołomu, hamaki zawieszone czterdzieści metrów nad dnem wyrobiska, czy też półkilometrowa przejażdżka na tyrolce ponad dawną kopalnią - to przygotowali organizatorzy festiwalu sportowego, organizowanego w sobotę i niedzielę w Kielcach. Wydarzenia, zaplanowane na 11 i 12 czerwca w dawnym kamieniołomie Kadzielnia, mają być pierwszą odsłoną GeoFestiwalu Kielce 2022. Druga część imprezy ma się odbyć 2 i 3 lipca na terenie dawnego kamieniołomu Wietrznia oraz w kieleckim ogrodzie botanicznym.
W sobotę i niedzielę 11 i 12 czerwca w Kadzielni będzie można zakosztować wspinaczkowych sportów górskich specjalnie wyznaczonymi drogami na zboczach skalnych. Dodatkowych przeżyć może dostarczyć przejazd tyrolką na trasie liczącej około 550 metrów. W programie będą także kajaki na zalewisku, spacery z przewodnikiem po Kadzielni, wspinaczka górska dla dzieci czy też techniki linowe z grotołazami. Dodatkowo w niedzielę dzieci będą miały do dyspozycji miasteczko ruchu drogowego.
Oprócz tego przeprowadzone zostaną Mistrzostwa Polski w Technikach Linowych i Jaskiniowych. Jedna z tras wspinaczkowych będzie wiodła po konstrukcji amfiteatru w Kadzielni.
Większość punktów programu dostępna będzie bezpłatnie. Opłaty pobierane będą tylko za pływanie kajakami, przejazd tyrloką i odpoczynek na hamakach.
Dlaczego GeoFestiwal Kielce 2022 nie odbywa się jednym ciągiem, lecz podzielony został na kilka terminów, a imprezy w kamieniołomie Wietrznia i w ogrodzie botanicznym mają się odbyć dwa tygodnie później? Powodem są względy organizacyjne.
- Cały geofestiwal to są trzy wydarzenia. My tylko udostępniamy teren, udostępniamy amfiteatr. Gdyby te wydarzenia były w jednym terminie, nie było by łatwo ich przeprowadzić. W tamtym roku był utworzony zimą lodospad na Kadzielni. Mieliśmy taki najazd turystów, że trudno nad tym było zapanować - mówi dyrektor Geonatury Kielce, Mirosław Hejduk.
Położony na południe od centrum miasta kamieniołom Kadzielnia to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Kielc. Eksploatację złoża wapienia prowadzono tam od XVIII wieku aż do czasu utworzenia w 1962 r. rezerwatu przyrody, obejmującego jednak tylko szczytowy fragment wzgórza, zwanego Skałką Geologów.
Po zakończeniu wydobycia nieczynny kamieniołom zagospodarowano, tworząc w nim amfiteatr, ścieżki spacerowe, a kilkanaście lat temu także podziemną trasę turystyczną w zespole trzech jaskiń w ścianie kamieniołomu. W Kadzielni utworzono także sztuczny wodospad, tarasy widokowe nad krawędzią wyrobiska oraz kolejkę tyrolską.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.