Australijskie media i przemysł górniczy tego kraju informują, że Międzynarodowe Stowarzyszenie Kobiet w Górnictwie (International Women in Mining - IWiM) zorganizuje 15 czerwca inauguracyjne święto kobiet w górnictwie, które ma być wydarzeniem dorocznym.
Dyrektor IWiM, Barbara Dischinger, powiedziała, że ma nadzieję, że Międzynarodowy Dzień Kobiet w Górnictwie zostanie włączony do globalnego kalendarza sektora górniczego, aby uczcić dawną, obecną i przyszłą pracę kobiet w górnictwie.
W swego rodzaju odezwie zaapelowała do firm górniczych na całym świecie; „Zapraszamy indywidualnych profesjonalistów, organizacje IWiM, firmy górnicze, środowiska akademickie, firmy zajmujące się łańcuchem dostaw, doradztwo techniczne i profesjonalne usługi, stowarzyszenia branżowe, rządy, związki i społeczeństwo obywatelskie do przyłączenia się do nas w świętowaniu wytrwałości, wkładu, talentu i ducha kobiet w górniczej branży”.
Przewidziana jest dwugodzinna wirtualna transmisja z tego wydarzenia. Złoży się na nią prezentacje gości, w tym dyrektora technicznego BHP i ambasadorki kampanii Międzynarodowego Dnia Kobiet w Górnictwie 2022, którą jest Laura Tyler; dyrektora generalnego Międzynarodowej Rady Górnictwa i Metali Rohitesh Dhawan; dyrektora Instytutu Zrównoważonych Minerałów Uniwersytetu Queensland, profesora Deanna Kemp i byłej dyrektor generalnej De Beers, Sheila Khama.
Szereg komentarzy związanych z pracą kobiet w górnictwie, zwraca uwagę, na coraz większe luki kadrowe w tej branży. Proces ten zauważalny jest przede wszystkim w australijskim górnictwie, gdzie już obecnie zatrudnionych jest ok. 20 proc. kobiet. Przyczyniają się one walnie do sukcesów ekonomicznych zarówno tamtejszego górnictwa, jak i rekordowych dochodów eksportowych Australii.
Od strony zawodowej, to czasy kiedy kobieta pracowała fizycznie, dawno i bezpowrotnie minęły w tym kraju. Regułą jest, że są ona zatrudniane na stanowiskach organizacyjnych, kontrolnych, badawczych i poszukiwawczych i kierowniczych. Wiele z nich zajmuje najwyższe stanowiska w tej branży.
Zatrudnianiu kobiet sprzyjają szeroko reklamowane bezpłatne szkolenia i kursy przygotowawcze do pracy w tym zawodzie. Największe firmy górnicze przyznają setki stypendiów na wyższych uczelniach górniczych chcąc przyciągnąć do pracy najlepszych studentów, tak kobiet, jak i mężczyzn. Prowadzone kampanie górnicze przyciągnęły kandydatki z różnych branż, w tym obrony, lotnictwa, rządu i edukacji.
O popularności tego zawodu wśród australijskich kobiet świadczy fakt, że podczas trwającej jeszcze rekrutacji do pracy górniczej w Rio Tinto zgłosiło się już 3000 kandydatek na oferowane im stanowiska. Firma ta jest zachwycona powodzeniem dla górniczej pracy wśród kobiet.
Dyrektor naczelna Rio Tinto Australia, Kellie Parker, powiedziała, że reakcja na prowadzone kampanie zatrudnienia była przytłaczająca, a widok kobiet chętnych do wejścia do branży jest zachęcający, ponieważ firma pracowała nad stworzeniem bardziej integracyjnego i zróżnicowanego środowiska.
Dodała, że nasz ostatni przegląd kultury miejsca pracy, raport „Codzienny szacunek”, wyraźnie pokazał, że musimy wspierać bardziej zróżnicowaną i inkluzywną siłę roboczą, co obejmuje zwiększenie liczby kobiet w naszej firmie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.