- Podwyżka stóp przez RPP o 75 pb jest zgodna z oczekiwaniami i nie wpłynęła znacząco na zachowanie złotego - powiedział PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Jego zdaniem, potencjał do dalszych spadków kursu EUR/PLN jest ograniczony, gdyż na rynkach globalnych nastroje pogarszają się. Na SPW ekonomista spodziewa się utrzymania rentowności na podwyższonych poziomach.
- RPP nie zaskoczyła podnosząc główne stopy o 75 pb, zgodnie z moimi oczekiwaniami. Reakcja na złotym jest prawie niezauważalna. Rynek widzi dalsze podwyżki i moim zdaniem to jest nieuniknione, a celem może być 7,5 proc. dla stopy referencyjnej i to jeszcze w tym roku - powiedział PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień.
Zdaniem ekonomisty XTB stopy procentowe należy podnosić szybko.
- Jesteśmy w trudnym momencie, gdyż widać już pęknięcia w gospodarce krajowej i globalnej, ale ta część gospodarki, która generuje presję inflacyjną jest cały czas bardzo mocna - dodał ekonomista XTB.
Zdaniem Kwietnia, RPP nie ma zatem wyboru i musi podnosić stopy, żeby ten popyt ograniczać.
Spodziewam się jednak, że kolejne decyzje RPP będą uzależnione od danych i jeśli będą się one +uspokajać+, to Rada będzie zapewne zmniejszać kolejne kroki (podwyżek stóp - PAP). Jeśli jednak dane o sprzedaży, wynagrodzeniach i generalnie o inflacji będą zaskakiwać tak jak to było ostatnio, to kolejne podwyżki mogą być w podobnej skali do dzisiejszej - dodał.
- Jeśli chodzi zaś o kurs złotego, to od pewnego czasu nasza waluta zachowuje się spokojnie i na pewno pomogły tutaj informacje o zatwierdzeniu przez KE polskiego KPO. Patrząc jednak na poziom kursu, to ja już dużego potencjału do dalszego umacniania wobec euro nie widzę. W pozytywnym scenariuszu na EUR/PLN możemy zejść do okolic 4,50, jednak spodziewam się powrotu nerwowych nastrojów na globalne rynki, a to złotego może osłabić - dodał.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniu 8 czerwca podwyższyła stopy procentowe o 75 pb w tym referencyjną do 6 proc., lombardową do 6,5 proc., depozytową do 5,5 proc., a także redyskontową weksli i dyskontową weksli odpowiednio do 6,05 proc. i do 6,1 proc. Było to dziewiąte z rzędu posiedzenie RPP z podwyżką stóp.
Ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści spodziewali się, że RPP podniesie stopę referencyjną o 75 pb do 6 proc.
O godzinie 16.14 kurs EUR/PLN rośnie o 0,18 proc. 4,5834, a USD/PLN idzie w dół o 0,15 proc. do 4,2675.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.