Węgla brakuje, a jego ceny mocno poszybowały w górę. Lukę po rosyjskim węglu ma zapełnić surowiec importowany drogą morską, a rząd ma wesprzeć sprzedawców, którzy będą oferować węgiel po akceptowalnej cenie. O tym wszystkim piszemy w najnowszym numerze Górniczej, który ukaże się w czwartek, 9 czerwca.
Tematowi braku węgla jest poświęcony jeden z tekstów otwarcia, gdzie opisujemy plany rządu, które mają sprawić, że zimą nie będziemy marzli we własnych domach. Rząd myśli też o systemie dopłat.
O tym, jakie wyzwania przyniesie morski import węgla rozmawiamy ze Zbigniewem Grudzińskim, kierownikiem Pracowni Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie. Jak wskazuje nasz rozmówca głównym problemem jest cena tego surowca.
- Za ten węgiel, który obecnie płynie do Polski i który musiał zostać zakupiony 2-3 miesiące temu, odbiorcy indywidualnie w składach będą musieli zapłacić ok. 1,5-2 tys. zł za tonę. Natomiast biorąc pod uwagę obecne ceny spotowe, to cena będzie po prostu astronomiczna – za tonę węgla, który został zakupiony po 330-340 dolarów, sprzedawcy w składach finalnie mogą zażądać ponad 3 tys. zł – wskazuje prof. Grudziński.
Sporo emocji budzi też system sprzedaży węgla największej węglowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ma ona przebudować system sprzedaży węgla, a autoryzowanych sprzedawców ma zastąpić sieć składów spółki – to główne ustalenia spotkania przedstawicieli NSZZ „Solidarność” z zarządem PGG. „Patologiczna sytuacja, w której węgiel na składzie kosztuje trzy razy więcej niż na bramie kopalni, już niedługo zostanie wyeliminowana” – komentują efekty rozmów związkowcy z „S”. O szczegółach piszemy w artykule pt. „Powstaje nowy system sprzedaży”.
Drugi temat otwarciowy dotyczy historii naszego regionu. We wtorek (7 czerwca) podczas wizyty w Katowicach prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą, która ustanowiła nowe święto państwowe. 20 czerwca będzie bowiem obchodzony Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nie będzie on jednak wolny od pracy.
W najnowszym numerze nie brakuje też wiadomości z kopalń i ciekawych wywiadów. Z artykułu „Na przenośniku do przodka” można się dowiedzieć, że w jaworznickiej kopalni Sobieski funkcjonuje już 10 taśm przystosowanych do jazdy ludzi. O 100. rocznicy powołania Wyższego Urzędu Górniczego oraz zmianach w prawie mówi wiceprezes WUG dr inż. Krzysztof Król. Natomiast wywiad z prof. Markiem Nieciem, kierownikiem Pracowni Geologii Gospodarczej Zakładu Gospodarki Zasobami Mineralnymi Polskiej Akademii Nauk dotyczy kwestii oddziaływania na krajobraz i środowisko zakładów górniczych.
W dziale „Po szychcie” piszemy o wciąż jednak nieznanej, choć coraz popularniejszej dyscyplinie sportu, jaką jest rugby. Jak się okazuje od lat popularyzują ją górnicy z kopalń Mysłowice-Wesoła i Staszic-Wujek.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.