Zielone Pracownie to jeden ze sztandarowych projektów realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki finansowemu wsparciu tej instytucji szkoły w naszym regionie otrzymają nowoczesne narzędzia służące edukacji.
Zgodnie z regulaminem, zadaniem zwycięzcy konkursu jest utworzenie szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. To istotne, ponieważ szkół na ogół nie stać na zakup sprzętu naukowego i tylko dzięki podobnym konkursom i dofinansowaniu mają szansę na stworzenie czegoś wyjątkowego, czyli właśnie Zielonych Pracowni.
Ostatnie Zielone Pracownie otwarto m.in. w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu. Ze środków WFOŚiGW zakupiono m.in. gry i puzzle o tematyce ekologicznej, modele anatomiczne, lupy, miernik natężenia dźwięku, zestaw szkieletów, mikroskopy i okulary VR. Pracownia zyskała też nowy sprzęt: laptop i monitor interaktywny. Także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Świętochłowicach mogą już oficjalnie korzystać z Zielonej Pracowni.
Zakupiono m.in. mikroskopy oraz trzykomorowy pojemnik do biodegradacji, umożliwiający obserwację rozkładających się w środowisku naturalnym śmieci. Swoją Zieloną Pracownię otworzyła ponadto Szkoła Podstawowa nr 6 z Pszczyny. Placówka otrzymała prawie 40 tys. zł na remont pracowni i zakup pomocy dydaktycznych. Uczniowie mogą korzystać m.in. z modelu płyt tektonicznych, symulatora obiegu wody w przyrodzie, próbek rodzajów gleb, zestawu kompasów, globusa, map ściennych, walizki ekobadacza, schematów magnetycznych układu oddechowego i pokarmowego, obiegu krwi, a także sprzętu audio-wideo i komputerowego, w tym monitora, laptopa, interaktywnych plansz przyrodniczych.
Przez siedem lat trwania konkursu Fundusz dofinansował utworzenie 369 pracowni w województwie śląskim kwotą ponad 16,5 mln zł! Te pieniądze szkoły przeznaczyły na zakup pomocy dydaktycznych związanych bezpośrednio z edukacją przyrodniczą, biologiczną, ekologiczną, geograficzną, geologiczną i chemiczno-fizyczną, w tym zakup sprzętu audio-wideo, komputerowego, fotograficznego, urządzeń wielofunkcyjnych, ale także na wyposażenie pracowni w meble, takie jak: stoły, krzesła, tablice szkolne, szafy, gabloty ekspozycyjne, biurko nauczycielskie, stojaki na mapy. Pozyskane środki mogły wydać również na prace remontowe i modernizację pracowni, oświetlenie, instalacje: elektryczną i wodnokanalizacyjną.
Warto wiedzieć, że równolegle funkcjonują dwa konkursy: Zielona Pracownia_Projekt i Zielona Pracownia. I tak: konkurs Zielona Pracownia_Projekt skierowany jest do szkół podstawowych – klasy 4-8 i średnich z terenu województwa śląskiego, które nie posiadają pracowni utworzonych ze środków z WFOŚiGW w Katowicach.
Wnioskodawcą w tym przypadku jest szkoła, a głównym celem konkursu nagrodzenie projektów pracowni, których przyszła realizacja wpłynie znacząco na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, poprzez uatrakcyjnienie warunków nauczania oraz zastosowanie kreatywnych rozwiązań zagospodarowania przestrzeni szkolnej.
Z kolei konkurs Zielona Pracownia skierowany jest do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, w tym tych, które zostały nagrodzone w konkursie Zielona Pracownia_Projekt. W tym przypadku dofinansowane jest w formie dotacji utworzenie takiej pracowni.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.