We wtorek (7 czerwca) w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie, odbyło się spotkanie prezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń dr. inż. Janusza Smoliło oraz wiceprezesa ds. ekonomiki i finansów Radosława Wojtasa z minister Anną Moskwą - poinformowała SRK w komunikacie.
Jak poinformowali przedstawiciele SRK, w rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce. Tematem rozmów były kwestie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, śladu węglowego, rekultywacja terenów zdegradowanych oraz znaczące zmniejszenie wolumenu emisji wód zasolonych do cieków powierzchniowych.
Ponadto omówiono kwestie dotyczące termomodernizacji budynków SRK, sprawę zagospodarowania wód odpompowywanych z kopalń likwidowanych i zlikwidowanych, budowę farm fotowoltaicznych dla zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego SRK oraz przedyskutowano pozyskiwanie wodoru w celu jego magazynowania, na cele własne spółki.
Wcześniej przedstawiciele zarządu SRK odbyli rozmowy w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz spotkali się z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr. Przemysławem Ligenzą.
Korzystająca z budżetowych dotacji SRK zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach), Śląsk, ruch Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary), część ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW) oraz część kopalni Mysłowice-Wesoła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.